Auto Ajans

Haberler

Türkiye’yi ürküten küresel deprem

Türkiye’yi ürküten küresel deprem
Paylaş
Temmuz 16
07:20 2019

Küresel otomotiv sektörü son dönemin en zorlu yıllarından birini yaşıyor. Analistler tarafından ‘2008 krizinden sonra en kötüsü’ olarak yorumlanan 2019’da satışlar küçülmeye devam ediyor. LMC Automotive’in raporu global pazarın 6 aylık performansını ortaya koydu.  Haziran’da tüm dünyada otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 6.4 gerileyerek 8 milyon 350 bin adetten 7 milyon 793 bin adede geriledi. Dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin’de satışlar Haziran’da yüzde 9.3 düşüşle 2.2 milyondan 2 milyona indi. Çin’de son 1 yıldır satışların gerilediğini ekleyelim. ABD’de pazar yüzde 2.4 azalarak 1.5 milyon adet oldu. Eylül 2013’ten bu yana SUV satışlarının ilk kez düşmesinin olumsuz etkileri yaşandı. SUV’ların ülkesinde SUV pazarı yüzde 1 azaldı.

Almanya, Fransa, İspanya gibi büyük pazarların vites düşürmesi ve yeni emisyon kriteri WLTP hedeniyle Avrupa, Haziran’da da küçülmesini sürdürdü. Henüz Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) Haziran satışını açıklamadı ancak LMC Automotive’in verilerine göre AB’de satışlar Haziran’da yüzde 8.1 azaldı, 1 milyon 680 binden 1 milyon 550 bin adede indi. Satışlar Kanada’da yüzde 10, Güney Kore’de yüzde 7.2, Rusya’da yüzde 3.3, Japonya’da yüzde 0.4 düştü.

En keskin düşüş Çin’de

Gelelim 6 aylık performansa… Dünyada hafif araç satışları Ocak-Haziran döneminde yüzde 6.6 gerileyerek, 48.3 milyon adetten 45.1 milyon adet olarak gerçekleşti. Japonya dışında güçlü pazarların hepsi daraldı. İlk yarıda en keskin düşüş yüzde 12.4 ile Çin’de görüldü. Satışlar 13.7 milyon adetten 12 milyon seviyesine gevşedi. LMC Automotive, Haziran’da Çin pazarının 2019’da yüzde 5 daralacağı öngörüsünde bulunmuştu. Çin’de 2018’te toplam satışlar 23.5 milyon adet çıkmıştı. Pazar ABD’de yüzde 2.1, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı AB’de de yüzde 2.9 azaldı. Bu yıl Çin’in yanı sıra ABD, AB, Hindistan gibi dev pazarlarda yaşanan küçülmeler, otomotiv sektörünü tehdit ediyor. Şirketler, bu yüzden üretim stratejilerini yeniden gözden geçiriyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!