Auto Ajans

Haberler

Tüm senaryolarla rekora hazır

Tüm senaryolarla rekora hazır
Paylaş
Ocak 21
09:50 2021

Peugeot Türkiye, 2020 yılında gösterdiği performansla tüm zamanların en iyi ikinci toplam satışı rakamına ulaştı. Binek otomobilde ise rekor kırdı. Peugeot Türkiye’nin bu performansı göstermesinde hiç kuşkusuz pandemiye rağmen yüksek adetli siparişte bulunarak, tüketicilerin talebine cevap vermesi etkili oldu. Yaklaşık 44 bin araç satan şirket, 2021 yılı için rekor hedefler belirledi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2020’nin çok farklı bir yıl olduğunu belirterek, “2020’de 3-4 yılı yaşadık. Başı, ortası ve sonu çok farklı bir yıldı” diye konuştu. Yeni 208’in sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek ‘arabalı vapur’da gerçekleştirilen toplantısında konuşan Anaç, geçen yıl PSA Türkiye Grubu’nun (Peugeot, Citroen, Opel, DS) toplam satışlarını yüzde 79 büyüterek 100 bin 144 adede ulaştırdığını ve pazar payını 1.4 puan artışla yüzde 13.4’e çıkardığını söyledi.

Peugeot’nun da 43 bin 674 adetlik satışla yüzde 5.7 pazar payı elde ettiğini belirten İbrahim Anaç, “Toplam pazarda 5’inci arka olduk. Binek otomobilde yüzde 6 pay ile yine 5’inci sırayı aldık. Ticari araçta da yüzde 4.4 pazar payı ile 4’üncü sıradayız. Peugeot olarak bugüne kadar en yüksek ikinci satışımıza ulaştık. 2004’te 45 bin adedi yakalamıştık. Otomobilde ise rekor yılı geride bıraktık. 25 bin 960 SUV satış ve yüzde 20 pazar payı ile bu sınıfta lider olduk” değerlendirmesini yaptı.

Hedef yüzde 8 pazar payı

2021 yılı beklentilerini de aktaran Anaç, şu bilgileri verdi: “Toplam pazarın 700 bin adet çıkması bekleniyor. Biz satışların daha da yukarı çıkacağını düşünüyoruz. Farklı pazar senaryolarına göre planlamalarımız var. 700 binlik pazardan yüzde 8 pazar payı alarak 55-56 bin adetlik satış hedefliyoruz. SUV’da liderliğimiz devam ettirmek istiyoruz. Yeni 208 ile B hatchback segmentinde iddialıyız. Yeni 208 yeniden podyuma çıkmayı yani ilk üçe girmeyi planlıyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!