Auto Ajans

Haberler

Türkiye, 7’nci büyük pazarı

Türkiye, 7’nci büyük pazarı
Paylaş
Nisan 24
12:42 2020

Covid-19 pandemisi gölgesinde geçen yılın ilk çeyreğinde, global otomotiv pazarı yüzde 24.6 daraldı. Çalışanlarını korumak ve hükûmetlerin aldığı önlem kararları doğrultusunda, Renault Grubu Mart ayında çalıştığı ülkelerin büyük çoğunluğundaki üretim ve ticari faaliyetlerini durdurdu. Grubun global satışları ilk çeyrekte geçen yıla oranla yüzde 25.9 azalışla 672 bin 962 adet oldu. Avrupa pazarı yüzde 26.2 küçülürken, Renault Grubu’nun satışları yüzde 6 düşüşle 321 bin 756 adet olarak gerçekleşti. Bu daralma özellikle ilk çeyreğin sonunda, grubun endüstriyel ve ticari faaliyetlerinin çoğunu durdurması nedeniyle önemli ölçüde hız kazandı. Ağırlıklı olarak perakende satış yapan Dacia markası, bu kanalda özellikle Fransa’da yaşanan yüzde 41’lik sert daralma sonucu ciddi şekilde etkilendi ve satışları yüzde 44.5 azaldı. Renault markasının satışlarında da yüzde 32.3 oranında düşüş yaşandı.

Renault Grubu’nun en büyük 15 pazarına bakıldığında Rusya’nın Fransa’yı geçerek ilk sıraya yükselmesi dikkati çekti. Rusya’da 115 bin araç satılırken, markanın kendi ülkesinde satışlar 110 bin adette kaldı. Almanya, Brezilya, İtalya ve İspanya sırasıyla takip ettiler. Türkiye, 22 bin araçla Çin’in önünde yedinci büyük pazar olurken, Çin 21 bin araç satışıyla sekizinciliği aldı. Avrupa’daki elektrikli araç segmentinde, Renault markası ilk çeyrekte yüzde 17.3’lük pazar payına ulaştı ve özellikle yeni ZOE sayesinde 22 bin 810 adetlik satış gerçekleştirdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!