Auto Ajans

Haberler

Türkiye olmasaydı Superb’i üretmezdik

Türkiye olmasaydı Superb’i üretmezdik
Paylaş
Haziran 12
07:00 2024

Skoda’nın amiral gemisi Superb tamamen yenilendi ve iddialı fiyatlarla Türkiye’de satışa çıktı. Superb hem Yüce Auto hem Türkiye pazarı için önemli bir model. Özellikle kuzeni Volkswagen Passat sedan üretiminin sona ermesiyle, segmentinde açık ara öne çıktı. Yeni Superb yeni yüzü ve gelişen teknolojileriyle şimdi daha da iddialı. Hiç kuşkusuz Superb’in en büyük pazarının Türkiye olması, modelin önemini bir kat daha artırıyor. Superb, ilk kez 2001 yılında tanıtılırken, bugüne kadar 1.6 milyondan fazla satışa ulaştı. 2001 ve 2008 yılları arasında toplam 137 bin adet birinci nesil Superb satışı gerçekleştirilirken, ikinci nesil model 2008’den 2015’e kadar toplam 618 bin adet satış rakamı elde etti. 2015’te piyasaya çıkan üçüncü nesil Superb, 845 bin müşteriyle buluştu. Türkiye ise sedan segmetinde 55 bin adedin üzerinde satış ile dünya sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Türkiye, dünyada sekizinci büyük pazarı

Yenilenen Skoda Superb’in Prag’daki uluslararası test sürüşlerinde Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Skoda CEO’su Klaus Zellmer, Türkiye’nin Skoda dünyasında büyük önemi olduğunu belirterek, “Yüce Auto geçen yıl harika işler yaptı. Tüm zamanların satış rekorunu kırdılar. Skoda dünyası içinde ‘Yılın Distribütörü’ ödülünü aldılar. 2024’te yüksek performanslarının devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu. Zellner, Türkiye’nin dünyadaki en büyük Superb pazarı olduğunu, yeni ürünle satış çıtasını daha da yukarıya çıkaracaklarını kaydetti. Skoda CEO’su, “Açıkçası Türkiye pazarı olmasaydı, Superb Sedan üretmezdik. Sadece sizin için üretiyoruz diyebilirim. Superb’in küresel satışlarının yarısı Türkiye’de gerçekleşiyor. Her ne kadar sedanların payı SUV’lar karşısında azalsa da Superb, D segmentinde öne çıkıyor. Türkiye, dünyada sekizinci, Avrupa’da 7’nci büyük pazarımız ve bizim için çok değerli. Birçok yeni Skoda modeli bu yıl pazara sunulacak. Türkiye 45 bin adetlik satış hedefliyor. Güçlü performansını sürdürecek.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!