Auto Ajans

Haberler

Türkiye 6 basamak tırmandı

Türkiye 6 basamak tırmandı
Paylaş
Ocak 12
15:53 2021

Renault Grubu’nun 2020’de satışları, pandemi sürecinde yüzde 14.2 daralan pazara paralel olarak bir önceki yıla göre yüzde 21.3 düşüşle 2 milyon 949 bin  adet olarak gerçekleşti. Grup satışlarındaki düşüş, pandemiye karşı ikinci çeyrekte hayata geçirilen yoğun kısıtlama tedbirleri ve özellikle Fransa pazarında dördüncü çeyrekte görülen yavaşlamadan kaynaklandı. Grup salgın döneminde satış adedi yerine kârlılığa odaklandı. Renault Grubu’nun satışları Avrupa’da yüzde 25.8 azalarak 1 milyon 443 bin adede geriledi. Renault markası, Clio, Captur ve ZOE gibi B segmenti modellerinin yenilenmesi ve E-TECH ürün gamı lansmanı sayesinde pazar payını 0.1 puan artırarak yüzde 7.7’ye ulaştı.

Ana üretim üssü Oyak Renault’nun Bursa fabrikası olan Clio, 227 bin 79 satışla Avrupa’da B HB segmentinin en çok satan otomobili oldu. Renault böylece perakende pazarındaki satışlarını yaklaşık bir puan artırdı. Dacia tarafında ise satışlar yüzde 31.7 düşüş kaydederek 385 bin 674 şeklinde gerçekleşti. Sandero, perakende pazarında üst üste 4’üncü kez yılın en çok satan otomobili oldu. Grup yüzde 60 büyüyen Türkiye pazarında Renault markası ile binek otomobilde liderliğini korudu. Türkiye, toplam 132 bin 471 adetlik satışla grubun en çok araç sattığı 6’ncı pazar oldu. Türkiye 2019’da 84 bin 983 araç satışıyla Renault Grubu içerisinde 12’nci sıradaydı. Türkiye böylelikle 6 basamak birden tırmanmış oldu.

Elektriklide Avrupa’nın lideri

Hızla büyüyen elektrikli araç pazarında Renault markası, 2019’a göre satışlarını yüzde 101.4 artırarak 115 bin 888 adede ulaştı. Marka, Avrupa elektrikli araç pazarındaki liderliğini pekiştirdi. ZOE’nin satışları yüzde 114 artışla 100 bin 657 adede çıktı. Ve Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı oldu. Elektrikli hafif ticari segmentinde Kangoo Z.E. en çok satan elektrikli olurken, grup 2021’de elektrikli Twingo ve Dacia Spring ile bu alandaki ürün gamını genişletecek. Elektrikli ürün gamına ek olarak Renault, yaz döneminden bu yana Clio, Captur ve Megane Estate gibi en çok satan modellerinin E-TECH hibrit ile plug-in hibrit versiyonlarını da satışa sundu. Avrupa’daki hibrit ve plug-in hibrit satış rakamlarını 30 binin üzerine çıkartarak bu alanda yüzde 25’lik pazar payının sahibi oldu. 2021’in ilk yarısında E-TECH ürün gamı, Renault Arkana E-TECH Hibrit, Captur E-TECH Hibrit ile Megane Sedan E-TECH Plug-in Hibrit modellerinin pazara girmesiyle daha da genişleyecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!