Auto Ajans

Haberler

Türkiye salgını en az hasarla atlatan ülke

Türkiye salgını en az hasarla atlatan ülke
Paylaş
Ocak 18
07:00 2021

Türkiye otomotiv sektörü pandemiye rağmen gösterdiği performansla dünyada ayakta kalan ender ülkelerden birisi olmayı başardı. Avrupa’da otomotiv satışlarının arttığı tek ülke olan Türkiye, üretimde de öne çıktı. 2020 yılında otomotiv üretimi yüzde 11.2 gerilese de Avrupa’da en az yara alan ülke oldu. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Avrupa’nın en büyük üreticileri arasında pandemi dönemini en hafif hasarla atlattıklarını belirterek, Türkiye’nin daha iyi konumda olduğuna dikkat çekti. Online basın toplantısında sorularımızı yanıtlayan Yenigün, “Türkiye üretimde en iyi performansı gösteren ülke. Avrupa’daki ülkeler arasında üretim rakamları sıralamasında dördüncü sıradayız. İlk 4 içerisinde bakıldığında üretimimiz diğerlerinden daha az etkilenmiş durumda. Bu işi çok iyi yöneten Almanya’da üretimin yüzde 25 düştüğü görülüyor. Fransa, İspanya bu işten çok büyük bir sıkıntı çekti” dedi.

İngiltere’yi geçip 4. sıraya çıktık

Uluslararası Otomotiv Sanayicileri Birliği’nin (OICA) 2019 yılı verilerine göre, toplam 1 milyon 461 bin araç üretimine imza atan Türkiye, bir basamak çıkarak 14’üncülüğe yerleşmişti. Avrupa’da da Brexit krizindeki İngiltere’yi geçerek Almanya, İspanya ve Fransa’nın ardından dördüncü olmuştu. Henüz OICA verileri açıklamadı ancak Türkiye, dördüncü sıradaki yerini korudu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!