Auto Ajans

Haberler

Türkiye üretim ve ihracat hedefini büyüttü

Türkiye üretim ve ihracat hedefini büyüttü
Paylaş
Nisan 17
08:01 2023

2023 yılına hızlı başlangıç yapan Türkiye otomotiv sektörü hedeflerini büyüttü. İlk çeyrekte toplam üretim yüzde 21.1, dolar bazında ihracat yüzde 17 ve iç pazar satışları yüzde 55 artarken, önümüzdeki döneme ilişkin olumlu senaryolarla Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) hedef çıtasını yükseltti. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, “Türkiye’de özellikle ilk 3 ay rakamlarının bu kadar iyi olmasından hareketle bu yılki beklentilerimizi artırdık. Avrupa’da yüzde 9’luk, dünyada da yüzde 6’lik artış beklentisi varken, biz Türkiye’de yaklaşık yüzde 10 gibi hem ihracatın hem de üretimin artmasını bekliyoruz. Bunlar da aslında ülke açısından olumlu sinyaller. Otomotiv sanayi olarak planlarımızı buna göre yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yılbaşında 1 milyon 20 bin-1 milyon 130 bin adetlik ihracata ulaşmayı planlayan 13 üyeli OSD, bu rakamı 1 milyon 60 bin-1 milyon 130 bin adet aralığına yükseltti. 1 milyon 350 bin-1.5 milyon adetlik üretim hedefini de 1 milyon 440 bin-1 milyon 590 bin adede çıkarttı. 2022’de toplam üretimin yüzde 6 artışla 1 milyon 353 bin adet, ihracatın yüzde 4 büyüyerek 970 bin adet olduğunu hatırlatalım.

Kapasite oranı % 63’ten % 74’e çıktı

Otomotiv sektörünün ilk çeyrek performansının değerlendirildiği toplantıda konuşan Eroldu, şu bilgileri verdi: “İlk çeyreği son derece olumlu rakamlarla kapattık. Hem ihracat hem iç piyasa için bu böyle diyebiliriz. Her iki tarafta da oldukça kuvvetli sonuçlarımız var. Geçen seneye göre ilk 3 ayda üretimimiz yüzde 21 artışla 367 bin adede ulaştı. Aynı paralelde kapasite kullanımı yüzde 63’ten yüzde 74’e çıktı. İhracat- iç piyasa, ikisi beraber artış yönüne hareket ediyorlar. İhracatta da adetsel olarak yüzde 13’lük artışımız var. Tutarsal olarak da yüzde 17’lik bir artışla 8.8 milyar dolarlık ilk 3 aylık ihracat rakamlarını elde etmiş olduk. İlk 3 ayda 250 bine yakın otomobil + hafif ticari araç satıldı. Tabii bu pazar üzerine çok konuşulur. Bu çok yüksek talebin önünde- ki- daha fazla bulunurluk olsa daha fazla satış da olurdu. Çünkü bütün yerli üretici veya ithalatçı markalar da gördüğümüz kadarıyla bekleme listeleri var. Fakat buradaki tabii talebin de önemli bir kısmının yatırım amaçlı bir talep olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla bunun da bu kadar çok uzun süre sürdürülebilir bir talep olmasını beklemiyoruz açıkçası. Şimdi yüzde 74 olarak kapasite kullanımı var. Burada sevindirici olan zaten kamyonda yüksek kapasite kullanımımız bayağı bir dönemden beri var. Yüzde 90’lar neredeyse yüzde 100’e yakınız ama hafif araçlarda hem otobüs, midibüste ve traktörde de Türk otomotiv sanayinin kapasite kullanım oranlarının çok olumlu yönde geliştiğini görüyoruz. Bunda da hem ihracattaki artışların hem de iç piyasadaki artan talebin kuşkusuz önemli etkisi var.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!