Auto Ajans

Haberler

Türkiye’de kaç hibrit sattı?

Türkiye’de kaç hibrit sattı?
Paylaş
Mayıs 31
07:02 2021

Toyota, önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa’da toplam pazarda satılacağı öngörülen 45 milyon adetten fazla “0” emisyonlu araç sayısını daha da artırmak için çalışmalarına hız verdi. Toyota, ilk etapta 2025’te Avrupa satışlarını 1.5 milyon adede çıkarmayı planlıyor. Bu plana göre Toyota satışlarının 1.2 milyona denk gelen yüzde 80’lik dilimini hibrit ve plug-in hibrit araçlar, 300 bin adedini de elektrikli ile yakıt hücre sistemine sahip araçlar oluşturacak. Toyota, 2025’te 10’u sıfır emisyonlu olmak üzere 55’in üzerinde elektrikli, hibrit, plug-in hibrit ve yakıt hücreli araç sunacak. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, küresel ısınma, çevre konusunda bilincin artması ve son olarak pandeminin etkisiyle doğa dostu araçlara olan talebin arttığını, Türkiye’de de bunu yakından gözlemlediklerini belirtti. Bozkurt, ulaşımdan kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçilmesi için kısa ve orta vadede hibrit araç teknolojisinin şu anki en çevreci ve en ekonomik çözüm olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Hibrit kullananan vazgeçemiyor

“Kişisel çevreci hibrit araç talebi özel kurumlara, kamu kurumlarına ve filo taleplerine de yoğun olarak yansımış durumda. Özellikle son dönemde bankalar gibi birçok kuruluşun filo araçları için hibrit otomobil tercihlerinin yoğunlaştığını görüyoruz. Toyota, hemen hemen tüm segmentlerde sunduğu hibrit otomobil satışlarıyla birlikte endüstrideki lideri kimliğini ortaya koyarak en düşük CO2 emisyonlarını elde etmeyi başardı. 2009’da ülkemizde satışa sunduğumuz ilk hibrit otomobilden bu yana 44 bin 478 adetlik hibrit araç satışı gerçekleştirdik. Bu, iki açıdan önemliydi. Birincisi, çevreci hibrit teknolojisinin bilinirliğini artırmak, yaygınlaştırmak ve çevre bilincini üst düzeye taşımak. İkincisi bu bilinci gelecek nesillere aktarmak için çalışmaları 360 derece sürdürmek. Geldiğimiz bu noktada yaptığımız araştırmalar memnuniyet ve tavsiye oranlarının yüzde 90’ları aştığını gösteriyor. Çok kısa sayılabilecek bir zamanda büyük bir yol kat etmişiz. Bugün kullanıcılar yakıt tüketimi, çevresel faktörler, sessiz ve konforlu bir sürüş için hibritleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bunun yanında; hibrit teknolojisini tercih edenler, geçmişte otomatik vitesli araçlara geçtikten sonra tekrar düz vitese dönmeyenler gibi bundan sonra da hibrit dışında araç kullanmayacaklarını da ifade ediyorlar. Çok değil, bundan 7-8 yıl önce halkımızın büyük bir çoğunluğu hibritin ne olduğunu pek bilmiyordu. Çalışmalarımızla hibriti her mecrada anlattık ve bu seviyeye ulaşarak başarımızı taçlandırdık.”

Yılın ilk 4 ayında Toyota Türkiye, 22 bin 173 adet araç satarken, bunun 7 bin 824 adedini hibritler oluşturdu. Hibrit satışları içinde en çok pay 6 bin 963 adetle Sakaryalı Corolla Hybrid oldu. Türkiye’de otomobil pazarında hibridin payı yüzde 7.4oranına ulaştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Genesis yüz tanıma teknolojisini ilk olarak GV60 modelinde kullanmaya başlıyor.

🚘B sütunu üzerindeki kamera yüzü tarayıp sürücüyü tanıdığında kapıları açacak.

http://www.autoajans.com/yuzden-taniyip-kapilari-aciyor

🚘Opel, elektrikli Mokka'yı önümüzdeki yılın ilk yarısında ülkemizde satışa sunacak.

Mokka-e 322 km menzile sahip. Bataryasının % 80'i hızlı şarjla 30 dakikada doldurulabiliyor.

http://www.autoajans.com/mokka-e-seneye-ilk-yarida-geliyor

Yeni Audi Q3, tasarımı ve teknolojisi ile öne çıkıyor. SUV segmentinde ise rekabet yoğun... Yeni Audi Q3 sürüş izlenimlerim @GazeteOksijen'de...

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!