Auto Ajans

Haberler

Türkiye’den Çinliler’e yatırım teşviği mi?

Türkiye’den Çinliler’e yatırım teşviği mi?
Paylaş
Temmuz 05
10:26 2024

Otomotiv sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye bir taraftan Çinli markalara ek vergi getirirken bir taraftan da yatırım çekmek için fırsatlar sunuyor. Buna göre Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Türkiye’de yatırım teşvik belgesi alanlar gümrük vergisinden muaf şekilde ithalat yapabilecek. Çinliler Türkiye’de fabrika kuracak olursa yüzde 10 gümrük vergisinin yanı sıra elektrikliler için yüzde 40 ek vergi ve fosil yakıtlılar için yüzde 40 ek mali yükümlülükten kurtulacak. Özetle Çinli şirketler teşvik belgesi aldığı günden itibaren gümrük vergisiz otomobil ithalatına başlayabilecek. Cumhurbaşkanı kararıyla haziran ayında, “Çin’den ithal edilen içten yanmalı ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

Yapılan bu son düzenleme sonrası Avrupa’da yatırım fırsatlarını kovalayan BYD, Chery ve SAIC’in nasıl tavır alacağı merak konusu. Avrupa’nın yüzde 17.4 ile yüzde 37.6 arasındaki yeni ek tarifelerinden kurtulmak isteyen Çinli şirketler, Avrupa’yı üretim üssü olarak kullanmak istiyor. BYD, Macaristan’da yatırım kararı alırken, ikinci fabrika için de araştırmalarını sürdürüyor. Türkiye, Chery ve SAIC’in de radarında yer alıyor. Hatta Doğan Trend Otomotiv, SAIC ile niyet mektubu imzalama aşamasına kadar geldi. Ankara’nın çıkardığı bu son destekler, Çinliler için oldukça önemli. Önümüzdeki günlerde Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verirlerse sürpriz olmayacak gibi görünüyor.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!