Auto Ajans

Haberler

Küresel tahminler umutlandırdı

Küresel tahminler umutlandırdı
Paylaş
Ekim 23
07:02 2020

Türkiye’nin otomotiv ihracatını umutlandıran senaryolar ortaya atılıyor. Yılın son çeyreğinde küresel otomotiv satışlarının hız kazanması bekleniyor. Otomotiv dünyasının önde gelen araştırma şirketlerinden LMC Automotive, global satış tahminlerini yukarı yönlü revize etti ve daralmanın şiddetinin azalacağını öngördü. LMC Automotive, hafif araç satışlarının 2020’de yüzde 17.2 azalışla 74.8 milyon adede ineceğini bildirdi. Şirket daha önce küresel pazarın yüzde 22 küçülerek 90.3 milyon adetten 71 milyon adede inmesini bekliyordu. AB’de otomobil satışlarının da yüzde 16-20 arasında azalması tahmin ediliyor. Avrupa Otomobili Üreticileri Derneği (ACEA), salgında bu yıl pazarın yüzde 25 düşüş göstermesini bekliyordu.

LMC Automotive, 2021’den itibaren ise her yıl büyüme bekliyor. Buna göre, 2021’de satışların yüzde 15 artışla 85 milyon adede ve 2022’de 89 milyona çıkması tahmin ediliyor. Satışlar 2023’te 93 milyon adede, 2024’te ise 2017 yılı düzeyi olan 95 milyon adedi geçecek. Geçen yıl sonunda pazar 90.3 milyon adet düzeyinde gerçekleşmişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!