Auto Ajans

Haberler

Türkiye’nin Renault Duster’ı için geri sayım

Türkiye’nin Renault Duster’ı için geri sayım
Paylaş
Şubat 07
10:18 2024

Renault, Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilecek yeni SUV modeli Renault Duster ile Türkiye’deki ürün gamını genişletmeye hazırlanıyor. ‘Uluslararası Oyun Planı 2027’ kapsamında OYAK ve Renault 400 milyon euronun üzerinde yatırım yaparak, Oyak Renault Fabrikaları’nda Duster’ın yanı sıra üç yeni Renault SUV modelini 2027 yılına kadar üretime alacak. Böylece Bursa fabrikası küresel bir ihracat üssü haline gelecek. Duster’ın 2010 yılından bu yana Avrupa dışındaki 50’ye yakın pazarda 1.7 milyon adetten fazla satıldığını ekleyelim.  

Full hibrit motor seçeneği olacak

Renault Duster’da 140 beygir güç üreten Renault E-Tech full hybrid teknolojisi de dahil olmak üzere farklı motor ve şanzıman kombinasyonları arasından seçim yapılabilecek. Renault Duster, Renault’nun 2027’ye kadar Türkiye satışlarının üçte birini elektrikli ve elektrik destekli modellerle oluşturma hedefine önemli katkı sağlayacak. Model, kendinden renkli plastik ve çizilmeye dayanıklı malzemelerden üretilen dış gövde koruma özellikleriyle dayanıklılık gerektiren kullanım koşulları için tasarlandı. Ayrıca Renault’nun üretim standartlarını karşılamak üzere kapsamlı test süreçlerinden geçti. Yeni Renault Duster; güçlü ve estetik görünümüyle dikkat çekiyor. Tamponu ve gövde altını koruyan ön-arka koruma eklentileriyle, dış görünümünü zenginleştiren tavan barları gibi donanımlarla bir SUV araçtan beklenen özelliklere sahip. Renault yazılı yeni cesur ön ızgarasıyla da öne çıkıyor. Yeni Renault Duster ikinci çeyrekte Türkiye’de tanıtılacak.

Türkiye’de üretilen Duster içimizden biri

MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Türkiye’de üretilecek olan Renault Duster, aslında içimizden biri. Türkiye’de kullanıcıların yıllardır büyük bir beğeniyle kullandığı ve alıştığı Duster deneyimini yeni bir boyuta taşıyor. Yerel bir model olacak Renault Duster, çağımızın ve Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılayan çok güçlü ve etkileyici bir model.  İddialı SUV özellikleri, sert ve güçlü yapısı, gelişmiş 4×4 becerileri, en güncel hibrit güç-aktarma sistemlerinin yanı sıra iddialı görünümüyle de tüm Türkiye’nin ilgisini çekecek. Yeni Renault Duster ile pekiştirdiğimiz SUV modellere odaklanma hedefimiz, Renault markasının başarısına ivme katacak. OYAK ve Renault ortaklığının ülkemize katkı sağlayacak stratejisi, Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirmenin yanı sıra küresel pazarlarda da rolümüzü güçlendirecek” dedi.

Dünyanın ihracat merkezi olacağız

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek da şunları kaydetti: “Renault, güçlü ortağı OYAK ile 54 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Renault Duster modelimizi Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretmek, Türkiye’de pazar lideri olma hedefimizin ilk adımı. Renault Duster sayesinde markayı güçlendirebilecek, SUV segmentindeki varlığımızı geliştirebilecek ve elektrifikasyona geçiş stratejimizi hayata geçirebileceğiz. Bursa fabrikamızı sadece Avrupa değil, tüm dünyanın ihracat merkezi haline getireceğiz. OYAK ile birlikte Türkiye otomotiv sektörünün gelişimine çok önemli katkılarda bulunuyoruz.” 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!