Auto Ajans

Haberler

Türkiye’ye daha çabuk gelecek

Türkiye’ye daha çabuk gelecek
Paylaş
Eylül 20
12:40 2023

Hyundai, Çekya’daki fabrikasında yeni Kona Elektrik’in üretimine başladı. Tesis ilk yıl 21 bin adet Kona Elektrik üretmeyi planlıyor. Bu gelişmeyle birlikte Hyundai, 2035 yılına kadar Avrupa’da yalnızca sıfır emisyonlu araçlar satma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Hyundai yeni Kona’nın yanı sıra 2030 yılına kadar 11 adet yeni elektrikli modelini  pazara sunacak.

Hyundai’nin Güney Kore’deki Ulsan tesisinde üretilen ilk nesil Kona Elektrik, yeni modelle beraber şimdi stratejik olarak Avrupa’daki bir fabrikaya alınmış oldu. Bu stratejik karar, Avrupa’daki müşteriler için teslimat sürelerini büyük ölçüde kısaltmış oluyor. 

Çekya fabrikası, Kona Elektrik modelini aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’tan fazla ülkeye ihraç edecek. Tesisin toplam üretiminin yüzde 15’ini oluşturacak olan aracın üretim hacmi yıllara göre artış gösterecek. Hyundai Kona Elektrik’in Türk tüketicisi ile buluşması yılın son çeyreğinde gerçekleşecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!