Auto Ajans

Haberler

Türkiye’ye yarayacak dev iş birliği

Türkiye’ye yarayacak dev iş birliği
Paylaş
Haziran 11
09:58 2020

Volkswagen Grubu ve Ford, geçtiğimiz yıl açıkladıkları ticari araç ve pick-up üretim anlaşmasını imzalayarak detayları paylaştılar. Buna göre anlaşma ile üretilecek araçların toplamı 8 milyon adetlik bir büyüklüğe ulaşabilir. Ortaklıkla birlikte Volkswagen binek bir ticari araç üretecek (Caddy 5-Transit Connect); diğer yandan Ford 1 tonluk ticari van geliştirecek (Transporter-Transit). Bununla birlikte Ford Ranger platformu kullanılan bir pick-up da Volkswagen tarafından üretilecek (Amarok). Bu araçlar, kademeli olarak 2022’den itibaren üretime geçecek.

İş birliği sayesinde Ford Otosan’ın Gölcük fabrikası önemli roller üstlenecek. Yeni Transporter, Gölcük fabrikasındaki bantlardan inecek. Üretimin 2023 yılında başlaması öngörülüyor. Transporter ile Türkiye’de üretilen ilk VW modeli olacak. Ford aynı zamanda Volkswagen’in modüler MEB elektrikli mimarisini de kullanarak Avrupa için yeni bir elektrikli araç üretimi gerçekleştirecek. 2023’ten itibaren satışa sunulacak elektrikli aracın birkaç yıl içerisinde 600 binli satışları bulması hedefleniyor. Ford ve VW, otonom araç teknolojilerinde de işbirliği yaparak maliyetleri azaltacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!