Auto Ajans

Haberler

Umutlandıran tahminler

Umutlandıran tahminler
Paylaş
Şubat 01
07:00 2021

Otomotiv sektörünün çatı kuruluşları, farklı marka yöneticilerinin 2021 yılı öngörüleri umutlandırıyor. Pandemi ve birçok belirsizliğe rağmen üretim, ihracat ve iç pazarla ilgili tahminler, yeni yılın pozitif geçeceğine yönelik sinyaller veriyor. Online ve fiziksel toplantılarda buluştuğum birçok yöneticinin bardağın dolu tarafına görmeye çalıştığına şahit oluyorum. İlk olumlu mesaj Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün’den geldi. Üretimde iç pazardaki olumlu gelişmelerinin etkisinin süreceğini, Avrupa’da beklenen yüzde 16’lık büyümenin üzerine çıkılacağını, ihracatta dünya öngörülerinin üzerine ulaşacaklarını belirtti. Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, şu anki temponun 2020’nin geçileceği hissini uyandırdığını kaydederken, yine de tedbiri elden bırakmadıklarını ekledi. Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri de toplam satışların 800-850 bin adet düzeyinde çıkmasını beklediklerini açıkladı. Pazarın 600 bin adetlere kadar gerileyeceği tahmininde bulunanları düşününce oldukça iyimser rakamlar.

Avrupa’dan siparişler artıyor

Son olarak Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı, bu yıl 2020’nin yaralarını saracaklarını, otomotiv üretiminin 1.5 milyon araçla 2019 seviyesinin üzerine çıkacağını aktardı. İhracat tarafında da Avrupa’dan gelen sinyallerin koronavirüs salgınına rağmen kötü olmadığına dikkat çekiyor. Hatta somut örnek veriyor. Birlikte çalıştıkları ana sanayi şirketi, üretim hedefini 403 bin adetten 413 bine çıkartmış. Avrupa’dan 8 bin 500 adet ek sipariş gelmiş. Adetlere bakılınca bu şirketin Ford Otosan olduğu anlaşılıyor. 2020’de 328 bin araç üreten Ford Otosan’ın üretimini yüzde 26 artırmayı hedeflediği görülüyor. Şirket, üretimin yüzde 11-18 artmasını öngören sektörden daha hızlı büyümeyi planlıyor.

Son 10 yılın en iyi Ocak ayı

Otomotiv pazarının Ocak ayı temposu da ilerisi için ümitlendiriyor. Ocak’ta sat

Böylelikle son 10 yılın en iyi Ocak ayı satışışları beklentileri de aşarak 43 bin adedi geçti. Böylelikle son 10 yılın en iyi satış rakamı yakalanmış oldu. Umarım otomotiv sektöründe pozitif gelişmeler çoğalır, aşılama süreci hızlanır, en kısa sürede pandemiden kurtulur ve hayallerimizin peşinden tüm hızımızla koşmaya devam ederiz.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!