Auto Ajans

Haberler

Üretim ve ihracattan kötü start

Üretim ve ihracattan kötü start
Paylaş
Şubat 14
10:55 2021

Otomotiv üretimi ve ihracatı 2021’e düşüşle başladı. İç pazardaki hareketliliğe karşın Avrupa’da salgın nedeniyle alınan önlemler ve kapanmalara bir de çip krizi eklenince otomotiv sanayi olumsuz etkilendi. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) verilerine göre, Ocak’ta toplam üretim bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 azalarak 106 bin 176 adet, otomobil üretimi ise yüzde 9 azalarak 68 bin 777 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 110 bin 590 adede ulaştı. Yılın ilk ayında ticari araç üretimi bir önceki yıla göre yüzde 8.8 artış gösterdi. Ocak ayında ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 107 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 5 büyüme yaşandı. Bu dönemde, yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 37 bin 399 adet, traktör üretimi de 4 bin 414 adet olarak gerçekleşti. Ocak ayında otomotiv ihracatı yüzde 14 düşüşle 77 bin 569 adede indi. Otomobil ihracatı yüzde 21 oranında azalarak 48 bin 50 adet oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi Ocak’ta toplam ihracattan aldığı yüzde 17 pay ile yıla ilk sıradaki başladı.

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 6, euro bazında yüzde 15 geriledi. Toplam otomotiv ihracatı 2.3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 22 azalarak 802 milyon dolar seviyesine indi. Euro bazında otomobil ihracatı yüzde 29 azalarak 659 milyon euro oldu. Ocak ayında dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 12 oranında düşerken, tedarik sanayi ihracatı yüzde 4 arttı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!