Auto Ajans

Haberler

Üretim ve ihracat yıla düşüşle başladı

Üretim ve ihracat yıla düşüşle başladı
Paylaş
Şubat 10
17:38 2024

Türkiye otomotiv sektörünün üretim Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 düşüşle 108 bin 483 adet olarak gerçekleşti. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) verilerine göre, otomobil üretimi ise yüzde 5 azalışla 67 bin 59 adede indi. Yılın ilk ayında ticari araç üretimi yüzde 1 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 7 yükselirken, hafif ticari araç grubunda üretim geçen yıla paralel seyretti. Ocak ayında, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 67 olarak gerçekleşti. Kapasite kullanım oranları hafif araçlarda (otomobilu+hafif ticari araç) yüzde 66, kamyon grubunda yüzde 75, otobüs-midibüs grubunda yüzde 55 ve traktörde yüzde 68 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak’ta otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre adet bazında yüzde 5 azalarak 75 bin 106 adede geriledi. Bu dönemde otomobil ihracatı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalırken, ticari araç ihracatı yüzde 9 oranında arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı Ocak ayında yüzde 16 pay ile sektörel ihracat sıralamasında birinci sırada başladı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, toplam otomotiv ihracatı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 2.8 milyar dolar oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!