Auto Ajans

Haberler

Üretim ve ihracatta hedefler tutar mı?

Üretim ve ihracatta hedefler tutar mı?
Paylaş
Şubat 06
08:00 2023

Rekor kıran Ocak ayı satışları, yılın ilk yarısının hızlı geçeceğini bizlere gösterdi. Tempo seçime kadara yüksek tempoda geçecek. Tedarik sıkıntısı bu yıl süreceği için otomobil bulan satın alacak. Piyasadaki canlılığın birçok nedeni var hiç kuşkusuz; öncelikle otomobil yatırım aracı olmaya devam ediyor. Sohbet ettiğim Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’e göre, önünü göremeyen vatandaş otomobil satın almaya koşuyor. Seçim sonrası döviz kurlarının dalgalanmasından tedirgin olan tüketiciler satın alım kararını öne çekerek, fiyat artışlarından etkilenmek istemiyor. Kılıçer, seçime kadar pazarın çok hareketli geçeceğini, sonrasında vitesin düşeceğini belirtiyor. Ancak Türkiye’nin dinamiklerinin ve potansiyelinin yükse olduğuna dikkat çekerek, binek oto pazarının 620 bin adetlere gideceğini belirtiyor.

Filoda talep çok birikti

Sadece filo kiralama tarafında 220 bin bekleyen talebin olduğunu ekliyor. Gerçekten filo kiralama şirketleri 3 yıldır araçlarını yenileyemedi. Pandemi sonrası arz-talep dengesi iyice bozulunca, filoda talep çok birikti. Filonun büyüklüğü 2022’de yüzde 2.8 artışla 245 bin araca ulaşsa da, pandemi öncesine göre çok gerideler. 2018’de 366 bin araca ulaştıklarını hatırlatalım. Tedarik izin verdiği sürece araç kiralama şirketleri filolarını yenilemeye ve büyütmeye çalışacaktır.

Umut veren tahminler

Üretim ve ihracat tarafı bekleyen tehlike ise Avrupa’daki resesyon tehlikesi. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, en büyük pazarları AB’de beklenen daralma nedeniyle iç pazarın sektörü ayakta tutacağını açıklamıştı. Ancak araştırma şirketleri ve çatı kuruluşların tahminleri Türkiye otomotiv sanayini umutlandıracak gibi görünüyor. LMC Automotive ve Dataforce’un açıkladığı öngörüler büyümeyi işaret ediyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) da geçen hafta AB’de otomobil satışlarının yüzde 5 artışla 9.8 milyon adede çıkmasını beklediklerini duyurdu. Hiç kuşkusuz 2019’a göre satışlar çok geride kalacak. 2019’da 13 milyon 28 bin otomobil satılırken, Covid-19 ile birlikte pazar 9 milyon adetler düzeyine indi. 2022’de de 9.3 milyon adetle 29 yılın en kötü sonuçları elde edildi. Peki gelen tahminlerle birlikte üretimde 1.5 milyon adet, ihracatta 1 milyon 130 bin adet yakalanabilir mi? Ocak’ta ihracatın yüzde 22 artışla 2.7 milyar dolar olarak gerçekleşmesi ilerisi için umut verdi. Yılın ilk çeyreği sektörün performansıyla ilgili ipuçları verecektir. Zaten iç pazarda seçime kadar bir sıkıntı görünmüyor. AB de vites artırırsa, tedarik sıkıntılarına rağmen Türkiye otomotiv sektörü iyi bir yıl geçirebilir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!