Auto Ajans

Haberler

Üretimi ticari araç sırtladı

Üretimi ticari araç sırtladı
Paylaş
Eylül 14
15:05 2021

Türkiye otomotiv sektöründe üretim çip problemine rağmen Ağustos’ta arttı. Fabrikaların Ağustos’ta girdiği bakım arası tatillerini öne çekmesiyle, üretim temposunu kaybetmedi. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı verilere göre, toplam otomotiv üretimi geçen ay yüzda yüzde 41.7 artışla 106 bin 748 adet oldu. Binek otomobil üretimi de yüzde 31.7 artarak 59 bin 539 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde ihracat yüzda 92.7 artış göstererek 82 bin 621 edede yükseldi.

Yılın ilk 8 ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 814 bin 520 adet, otomobil üretimi de yüzde 6 artışla 511 bin 766 adede ulaştı. Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 62 olarak kayıtlara geçti. Kapasite kullanım oranları hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 62, ağır ticari araçlarda yüzde 57, traktörde yüzde 73 seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Ağustos döneminde ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 50, hafif ticari araçta üretim yüzde 32 arttı.

İhracat dolar bazında % 30 arttı

Ocak-Ağustos döneminde toplam otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 14 büyüyerek 595 bin 425 adede çıktı. Otomobil ihracatı ise yüzde 2 oranında artarak 365 bin 704 adet oldu. İlk 8 ayda toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 30, euro bazında yüzde 21 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 19.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 11 artarak 6 milyar dolara ulaştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!