Auto Ajans

Haberler

Uyanıklar vurgun peşinde!

Uyanıklar vurgun peşinde!
Paylaş
Kasım 22
07:00 2021

Otomobil pazarında çip kaynaklı tedarik sorununun gölgesinde kaos yaşanıyor. Sürekli yükselen döviz kuru ve enflasyona karşı cebindeki parasını korumak isteyen tüketici otomobil peşinde koşarken, uyanıklar da büyük vurgunlar peşinde… İş o kadar büyüdü ki, piyasada haksız yere büyük kazançların sağlandığı paralel bir sektör daha ortaya çıktı. Yetkili satıcılarla ilgili o kadar şikayet geliyor ki hangisini yazayım diye şaşırdım… Bayilerin fiyatta anlaşmalarına rağmen tüketicilere son dakika zorla seramik kaplama, boya koruma, aksesuar satmaları mı, satış danışmanlarının açıktan para almalarını mı… Bahsettiğim avantalar öyle 3-5 bin lira da değil. 35-40 bin liralardan bahsediyoruz. Tabii otomobili almak uğruna bu parayı müşterilerin vermesi de ayrı bir soru işareti. Tüketicilerin ‘Eğer şimdi almazsam otomobile kur zammı gelecek’ psikolojisiyle bu durumu kabullendiğini düşünüyorum. Galerilerin stokladığı ve 100 bin liraya varan kâr marjıyla satılan araçları hatırlatmama gerek yok herhalde.

Çipin yerini alüminyum doldurur

Peki piyasadaki bu düzensizlik nereye kadar gidecek? Görünen o ki çip krizi başta olmak üzere otomotiv sektöründeki problemler 2022’de devam edecek. Her ne kadar yılın ikinci yarısında sorunların azalması beklense de yenileri yolda. Özellikle de alüminyum sıkıntısının büyümesi bekleniyor. Dünyanın en magnezyum üreticisi Çin’in elektrik tüketimini azaltmak adına Avrupa’ya ihracatı durdurması büyük tehlike yaratıyor. Avrupalı üreticilerin elindeki stokların Kasım ayı sonunda biteceği öngörülüyor. Avrupa’nın magnezyumda Çin’e bağımlılığının yüzde 95 olduğunu ekleyelim. Özetle çip bitse magnezyum kıtlığı yerini dolduracak. İşin kötüsü belirsizlikler nedeniyle kimse bir öngörüde de bulunamıyor. Hammaddede yaşanan gelişmeler fiyatların daha da yükselmesine neden olacak. Önümüzdeki yıl araç bulmak yine zor olacak. İstenilen modeller için 3-5 ay beklemek normal hale gelecek. Hiç kuşkusuz uyanıklar, otomobil hayali kuran tüketicileri mağdur etmeye devam edecek.

Tüketicilerin aşkı biter mi?

Burada ana markalara önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Hem tüketicilerin mağdur olmaması hem kendi prestijleri için yetkili satıcılardaki denetimlerini artırmaları gerekiyor. Görevini kötüye kullananlar markanın ve yetkili satıcının itibarına gölge düşürebilir. Araştırmalara göre, çip krizi döneminde marka bağlılığının azaldığını düşünürsek, önümüzdeki dönemde şirketlerin işi daha da zorlaşabilir. Herhalde tüketiciler ile ‘Lovemark’ bağının kopması markaların en son isteyeceği şey olsa gerek…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Porsche, önemli satış rakamları yakaladığı Cayenne'in daha büyüğünü çıkarmayı planlıyor.

🚘7 kişilik SUV'un 2025'te gelmesi bekleniyor.

🚘Porsche’nin minivan konseptinin gerçeğe dönüştürüleceği dedikoduları da çıkmaya başladı.

http://www.autoajans.com/bir-boy-buyuk-cayenne-surprizi

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!