Auto Ajans

Haberler

Uzaktan servis dönemi

Uzaktan servis dönemi
Paylaş
Nisan 22
13:57 2019

Şimdilik yol yardımlarının uzaktan yapılması kulağa garip geliyor olabilir. Ancak otonom otomobillerin hayatımıza girecek olması veya daha da yakın tarihte tüm araçların birbirine bağlanması yol yardımlarının konumunu tamamen değiştirecek.

Yetkili satıcıların nasıl dijital dünyaya ayak uydurması gerekiyorsa, yol yardım işiyle uğraşanların ve servislerin de kendilerini tamamen yenilemesi gerekecek. Yapılan çalışmalar, önümüzdeki dönemde yol yardımlarının uzaktan yapılabileceği yönünde.

Otonom araçlara uzaktan servis sağlayabilecek, bu da araç sahiplerine vakit kazandıracak.

Bir sorun varsa düğmeye bas

Sahip olduğumuz araçların daha fazla teknolojiyle buluşması, telefon gibi ‘ilkel’ aletlerle uğraşmak yerine sadece tek bir düğmeyle servise ulaşmamızı sağlayacak. Gerçek zamanlı olarak bize yardımcı olacak karşımızdaki kişi ise, ister bizim aracımızı uzaktan kullanabilecek isterse de sorunu uzaktan çözmek için çalışmalar yapabilecek. ABD’de faaliyet gösteren Designated Driver teknoloji şirketi, gerçekten bizleri şaşırtacak çalışmalara imza atıyor. Her durumda, her araç için kesintisiz iletişim adı altında çalışmalar yapan şirket, 1.500 km uzaktan bile bir aracı yönetebilecek sistemler üzerinde çalışıyor.

Servisler için yeniden yapılanma

Teknolojinin hızla değişimi son dönemde hiç olmadığı kadar büyük bir yeniden yapılanmayı getirecek. Bunun için sadece yetkili satıcıların değil servislerin de kendilerini tamamen yenilemeleri, çehrelerini tamamen değiştirmeleri gerekecek. Şüphesiz önümüzdeki dönemde ‘ustaların’ yerinin bir kısmını, başarılı bilgisayar operatörleri alacak. Hem de sözünü ettiğimiz uzaktan erişim, binek otomobillerden ağır ticari araçlara kadar her alanda geçerli olacak. Designated Driver otonom ürünlerinin 2020’den itibaren satışa sunulmasını bekliyor. Bu pazarda öncü gibi görünseler de yalnız değiller. Birçok farklı yeni firma bu iş için çalışmalar yapıyor. Bu noktada farklı gelişmeler ve fırsatlar göreceğiz.

Designated Driver şirketi 5 yolculu otomobili 1.100 km uzaktan yönetti, 40 km/s hıza ulaştı.

1.100 km uzaktan sürüş

Otonom sürüş, aracın kendi kendine gitmesini ifade ediyor. Ama bir de uzaktan sürüş olarak, bilgisayar başındaki bir operatörün sizin aracınızı kullandığını düşünün. Designated Driver işte bunu canlı olarak ilk kez denedi. Kaliforniya’da yaptığı bir sürüşü, yoğun trafik saatlerinde gerçekleştirdi. Şehir içinde kısa bir tur atan operatör, birkaç kavşak döndü ve ışıklarda durarak, ardından bir park yerine girdi. Hem de içerisinde beş yolcu vardı ve bu operasyon 1.100 km uzaktan yönetildi.

Aracın içerisinde yolcular profesyonel operatör ile konuşabiliyordu. Operatör aracı istediği gibi yönlendirmenin yanında korna çalma gibi işlevleri de kullanabildi. Operasyon odasında neredeyse 360 derecelik bir açıyı gösteren ekranlar bulunuyor. Aynı zamanda başka bir ekranda bölge haritası ve bağlantı hızı hakkında da detaylar gösteriliyor. Testler sırasında güvenlik sebebiyle hız 75 km/s ile sınırlı ancak bu denemede maksimum 40 km/s hıza çıkıldı.

Bu gelişmeler, yakın gelecekte otomotiv teknolojisinde ve mobilitede büyük değişimlerin olacağının habercisi gibi görünüyor. Elbette teknolojinin gelişmesi, bağlantı hızının aksamaması, yağışlı havalar gibi zorlu koşullarda test edilmesi gerekiyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️Vietnam'ın yerli elektrikli otomobil markası VinFast, hedeflerini büyüttü.

⚡️Togg'un rakibi olan şirket üretim kapasitesini 250 bin adetten 750 bine çıkaracak.

⚡️ABD'de satış faaliyetlerinin yanı sıra fabrika kuracak.
http://www.autoajans.com/vietnamli-vinfast-cok-hizli-cikti

🚘BMW'nin en çok satan modeli 3 Serisi Sedan, yeni yüzüyle ülkemizde satışa çıktı.

🚘Yeni 320i'de 170 beygirlik 1.6 lt benzinli motor yer alıyor. İç mekanda yüksek teknoloji öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/yenilenen-3-serisi-turkiyede-satista

🚘Rekabet Kurulu; Arabam Com, Vava Cars, Araba Sepeti ve Letgo hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

🚘İkinci el araç sitelerinin çeşitli uygulamalar ile rekabeti ihlal ettikleri iddia ediliyor.
http://www.autoajans.com/2-el-sitelerine-rekabet-sorusturmasi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!