Auto Ajans

Haberler

Vergi avantajlı Lexus’la lüks ulaşılabilir olacak

Vergi avantajlı Lexus’la lüks ulaşılabilir olacak
Paylaş
Haziran 05
08:45 2023

Lexus, ilk B-SUV modeli LBX ile hem satışlarını artıracak hem de yeni müşterilere ulaşacak. 1.5 lt motorlu hibrit model, Türkiye’de vergi avantajıyla satılacak. Genç ve yeni müşterilere hitap edecek LBX, yüksek fiyatlı lüks otoyu herkes için ulaşılabilir yapacak. Yeni LBX’in Milano’da gerçekleştirilen dünya lansmanında sorularımızı yanıtlayan Lexus’un Avrupa Başkanı Pascal Ruch, LBX’in Türkiye’de vergi avantajı olacağını belirterek, “Yeni modelimiz Lexus’un Türkiye potansiyeline büyük katkılar sağlayacak. Türkiye’deki bu yüksek talebe yanıt vermek istiyoruz. Türkiye’de yükselen Lexus satışlarına bakarsanız adetlerin de hızla artacağını görebilirsiniz. NX ve RX ile başlayan başlayan yeni ürün atağımız Türk müşteriler tarafından oldukça ilgi gördü“ dedi.

Avrupa’da 100 bin adet satacak

Rush, LBX’in Lexus’un Türkiye’deki büyümesinde kilit rol oynayacağını ve dört haneli satış rakamlarına ulaşmasını sağlayacağını kaydetti. Pascal Rush, şöyle devam etti: “Türkiye’de 1.000 adetli rakamlara ulaşırken LBX’in payı yüzde 25-30 civarında olacaktır. Şu anda tedarik sorununun tamamen bittiğini söyleyemeyiz ama bunun giderek hafiflediğini gözlemliyoruz. Gelecek iki yıl içinde tüm pazarlarda istediğimiz adetleri sunabileceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz. LBX dahil olmak üzere hemen hemen tüm modellerimizde tedarik sorununun ortadan kalmasını bekliyoruz.” Rush, 2023’te Avrupa’da 70 bin adetlik satışa ulaşacaklarını, LBX ile birlikte bu rakamın 2024’te 100 bin adede çıkacağını belirtti. Lexus CEO’su “LBX satın alanların yüzde 70’i yeni müşteriler olacak“ diye ekledi.

Test sürüşleri Türkiye’de mi?

Pascal Rush’un Türk gazetecilere bir de sürprizi vardı. Rusch, LBX’in Avrupa test sürüşlerinin Türkiye’de yapılma ihtimalinin olduğunu söyledi. Lexus Türkiye, uzun süredir LBX’in test sürüşü organizasyonunu ülkemize çekmek için çalışıyor. Türkiye, bu konuda Polonya ile çekişiyor. Premium marka Lexus’un yüzlerce uluslararası gazeteciyi ağırlayacağı organizasyon, Türkiye’nin tanıtımı için önemli fırsat olacak.

2 bin adetlik satış potansiyelimiz var

Lexus’un yeni modelinin dünya lansmanında değerlendirmeler yapan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “2024’te Türkiye pazarında sunmaya başlayacağımız LBX, rekabetçi fiyatıyla Lexus’un en ulaşılabilir modeli olarak yakın zamanda en çok tercih edilen araçlarımızdan biri olacak. 1.5 litrelik motor hacmi sayesinde ÖTV avantajı sunabileceğimiz bir model olmasıyla da yüksek talep göreceğine inanıyoruz. 2024 yılı için marka olarak 2 bin adetlik potansiyelimiz var. Ancak tedarik sorunları nedeniyle satış adetlerimizi daha çok ne kadar araç bulabildiğimiz belirleyecek. Bununla birlikte yeni LBX, 2024’te satışlarımızın yüzde 25’ini temsil ederek RX’in ardından en çok satan ikinci modelimiz olacak” diye konuştu.

10 farklı modele ulaşacağız

Lexus’un yeni bir segmente girişini temsil eden LBX’in markaya tamamen yeni müşteriler kazandıracağına değinen Bozkurt, şunları söyledi: “Lexus, tüm modellerinden bildiğimiz yüksek kalitesini LBX ile birlikte B segmentinden itibaren sunmaya başlayacak. Kalitesiyle diğer Lexus modellerinden bir farkı olmayacak. Yeni müşterilere ulaşmamızı sağlarken hayranlık uyandıran Lexus kalitesini yaşatacak. LBX’in müşterilerinin üçte ikisinin markaya tamamen yeni gelecek müşterilerden oluşmasını bekliyoruz. Tamamen Avrupa için tasarlanan bu model, daha genç kullanıcıların tercihi olacak ve daha önce Lexus markası ile tanışmamış kullanıcılar için de ideal bir seçenek. Önümüzdeki yıl LBX modelini pazara sunduğumuzda, 10 farklı modelle birçok farklı müşteri beklentisine ve yaşam tarzına yanıt verecek geniş bir ürün yelpazemiz olacak.”

Bayi sayısı 6’ya ulaşacak

Lexus’un artan adetlerini yeni bayiliklerle desteklediklerini ifade eden Ali Haydar Bozkurt, “Genişleyen ürün gamıyla Lexus markasına olan ilgi giderek artıyor ve bunu genişleyen bayi ağıyla da tamamlıyoruz. İstanbul ve Ankara’da bulunan showroomlarımızın yanı sıra bu yıl içerisinde Bursa ve İzmir bayiliklerimizi devreye alacağız. 2024‘te Adana ve Antalya bayiliklerimizin açılmasıyla bayi sayımızı 6’ya yükseltmiş olacağız. Bu da bizim giderek artan satış adetlerimizle sağlıklı bir şekilde büyümemizi sağlayacak” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!