Auto Ajans

Haberler

Vietnamlı VinFast hızlı çıktı

Vietnamlı VinFast hızlı çıktı
Paylaş
Ekim 04
09:50 2021

TOGG, yerli otomobili 2022 yılı sonunda pazara sunmayı planlarken, Vietnam’in ilk otomobil markası VinFast, Avrupa’ya hızla yayılmayı hedefliyor. Gelecek yıl Almanya, Fransa ve Hollanda pazarlarında satışa başlamayı isteyen VinFast, 2023’te yeni pazarlar ekleyecek. Opel’in eski CEO’su Michael Lohscheller’i göreve getiren şirket, Pininfarina tarafından tasarlanan iki elektrikli SUV ile pazara giriş yapacak. Beş koltuklu VF e35 ve yedi koltuklu VF e36’yı sunacak olan marka, 2022’nin ortasında Vietnam, Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa başlayacak.

2023 yılı için İtalya, İskandinavya, İsviçre ve Avusturya’yı Avrupa’da ikinci adım olarak değerlendiriyor. VinFast ilk etapta Almanya, Fransa ve Hollanda’da showroom üzerinden direkt satış kanalını kullanacak ama daha sonra bazı ülkelerde distribütör modelini denemeyi planlıyor. Geçen yıl Vietnam’da 30 bin araç satan marka, 2022 için ülkesinde 15 bin elektrikli araç satmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!