Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da taşları yerinden oynattı

Avrupa’da taşları yerinden oynattı
Paylaş
Nisan 17
14:53 2020

Avrupa’da koronavirüsün etkisiyle binek otomobil satışları Mart’ta sert düşüş gösterirken, en büyük pazarlar sıralamasında değişiklikler yaşandı. İngiltere, Almanya’yı geçerek Avrupa’nın en büyük pazarı oldu. İngiltere’de satışlar yüzde 44 düşüşle 254 bin 684 adet olarak gerçekleşirken, pazarın yüzde 39 gerilediği Almanya 215 bin 119 adetle ikinci sıraya indi. Fransa 62 bin 668 adetle üçüncü sırada yer alırken, Türkiye 39 bin 887 adetlik satışla dördüncü sıraya yükseldi. İspanya, 37 bin 887 adetle beşinci, Polonya 29 bin 657 adetle altıncı, Hollanda 29 bin 496 adetle yedinci, Belçika 28 bin 801 adetle sekizinci, İtalya 28 bin 326 adetle dokuzuncu ve İsveç 27 bin 649 adetle onuncu oldu. Türkiye, Avrupa sıralamasında Şubat ayında sekizinciydi. Türkiye’de otomobil satışları virüs gölgesinde Mart’ta yüzde 1.6 artışla 50 bin 8 adede ulaştı. İlk koronavirüs vakasının 11 Mart’ta görülmesi ve satışların ilk 15 güne sığdırılması, pazarı ayakta tuttu. Nisan’da ise satışlar bıçak gibi kesildi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!