Auto Ajans

Haberler

Virüs ulaşım tercihlerini nasıl değiştirdi?

Virüs ulaşım tercihlerini nasıl değiştirdi?
Paylaş
Mayıs 21
13:25 2020

Koronavirüs salgının tüketici alışkanlıklarını değiştirdiğini yapılan anketler gözler önüne seriyor. Garenta ve ikinciyeni.com’un paylaştığı IPSOS’un anketine göre, özel araç tercih edenlerin oranı yüzde 34 iken salgın döneminde bu yüzde 66’ye çıktı. 2 tekerleklide oran yüzde 45 ile aynı kalırken, otobüs-metro gibi toplu ulaşımı kullananların oranı yüzde 56’dan yüzde 24’e indi. Takside yüzde 21’den yüzde 15’e, şoförlü kiralamada da yüzde 21’den yüzde 12’ye geriledi. Pandemi döneminde araç paylaşımına yönelenlerin oranı yüzde 3’ten yüzde 5’e çıktı.

Statista’nın araştırmasına göre de şoförlü paylaşım araçlarını tercih eder misiniz? sorusuna cevap verenlerin yüzde 53’ü ‘Kullanmam’, yüzde 22’si ‘Değişmez’, yüzde 12’si ‘Kullanmayabilirim’ demiş. Statista’nın verilerine göre, dünyada araç hareketliliği 3 Mart ile 21 Nisan arasında ortalama yüzde 80 azaldı. En fazla düşüş de yüzde 84.78 ile Milano ile yüzde 84.10 ile Paris’te görüldü. Türkiye’de trafik yoğunluğu bu dönemde yüzde 89 azalırken, İstanbul’da araç hareketi de yüzde 85 düştü.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!