Auto Ajans

Haberler

Maske ve solunum cihazı üretecekler

Maske ve solunum cihazı üretecekler
Paylaş
Mart 24
13:19 2020

Fabrikalarını kapatıp, üretimlerine ara veren otomotiv şirketleri koronavirüsü yenmek için vatandaşlara yardıma hazırlanıyor. Bu zorlu dönemde üreticiler teknolojilerini ve imkanlarını kullanarak medikal malzeme üretmek adına hükümetlere teklif götürdü. Fiat ve Ferrari hayat kurtaran maske gibi medikal malzemeleri üretmek istediğini açıkladı. İtalya’da binlerce kişinin ölümüne yol açan salgın için Fiat Chrysler Automobiles (FCA), Ferrari, İtalyan parça üreticisi Marelli ve mühendislik şirketleri, solunum cihazı üretmek adına görüşmeler yapıyor. Fiat, Çin’deki bir fabrikasını maske üretimi yapacak şekilde yeniden organize ettiğini duyurdu. Şirket hazırlıkların sona ermesinin ardından söz konusu tesiste günde 1 milyon maske üretmeyi planlıyor. Tesla CEO’su Elon Musk da ihtiyacı olan hastaneler için suni solunum cihazı üretebileceklerini açıkladı.

Başkan Trump’tan izin çıktı

Spor otomobil üreticisi ve mühendisliğiyle öne çıkan McLaren, üretim tesisinin kullanıma uygun olmaması halinde bile tasarım konusundaki uzmanlığını ortaya koymak istediğini bildirdi. Volkswagen Grubu da 3D yazıcılarla medikal malzeme üreteceklerini bildirdi. VW’nin 125 adet 3 boyutlu yazıcısını solunum cihazı üretimine ayıracağı belirtildi. Porsche, Skoda da yardıma hazır olduklarını kaydetti. BMW de 3D ile solunum cihazı üretime katkı sağlayabileceklerini belirtirken, CEO Olivier Blume “İnsanı yardımı için neler yapabileceğimiz hakkında fikirler topluyoruz” açıklamasını yaptı. General Motors ve Ford da Amerikan hükümetiyle görüşerek medikal vantilatör üretmek üzere adımlar atmak istediğini duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabın üzerinden Ford, GM ve Tesla’ya solunum cihazı üretmek için izin verdiğini kaydetti. Nissan da İngiltere’de medikal ürünler konusunda yardımcı olacaklarını bildirdi.

Hastalar için kritik öneme sahip

Bilindiği gibi koronavirüse maruz kalanlar, hastalığın ilerleyen evresinde nefes almakta zorlanıyorlar. Suni solunum cihazları da hastaların nefes almasına yardımcı oluyor. Son dönemde aylık solunum cihaz üretiminin üretimin üç katından fazla arttığı belirtiliyor. Buna göre otomobil üreticileri ya mühendislik şirketlerinin kapasitesini artırmak için teknisyen desteği sağlayacak ya da bu cihazın otomobil fabrikalarında üretilmesi sağlanacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Türkiye otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı Almanya'da satışların 2021'de % 8 büyümesi bekleniyor.

📌Ancak 2019 yılı seviyesine ulaşması daha zaman alacak.

http://www.autoajans.com/turkiyenin-en-buyuk-pazarindan-iyi-haber

🚘Hyundai, yeni Tucson N Line'ı tanıttı.

🚘İç ve dışı tasarımında sportif detayların yer aldığı araç, ikinci çeyrekte satışa sunulacak.

🚘Tucson N Line'da 1.6 lt hacminde 5 farklı motor seçeneği olacak.

http://www.autoajans.com/sportif-tucson-2-ceyrekte-satista

📌Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, 2021 yılı için oldukça iyimser.

📌Nissan'ın hedefi ise yeni Juke ve yeni Qashqai'nin pozitif rüzgarıyla 25 bin adetlik satış.

http://www.autoajans.com/yeni-juke-1-0-lt-motorla-satista

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!