Auto Ajans

Haberler

Voltaj daha da yükselecek

Voltaj daha da yükselecek
Paylaş
Kasım 20
08:00 2023

Türkiye’de otomotiv sektörü yöneticileri uzun zamandır matrahta güncelleme beklerken, Ankara’dan sürpriz bir karar çıktı. Yüzde 10 ÖTV dilimine giren elektrikli otomobillerin matrah limiti 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Gerekçesi Togg olsun olmasın, vatandaşın elektrikli araçlara daha kolay ulaşmasını sağlayacak ‘pozitif’ bir ayrımcılık yapıldı. Az da değil Cardata’nın verilerine göre, tam 29 model yüzde 10’luk ÖTV dilimine giriyor. Markalar zam da yapsa 1 milyon 904 bin liraya kadar anahtar teslim satış fiyatına sahip elektrikliler yüzde 10 ÖTV’ye tabi olacak. Yüzde 40 ÖTV ile ise fiyatlar artık yeni psikolojik sınır 2 milyon liranın üzerine yükselecek.

Vergi haberleri risklidir

İşin ilginci matrah limitleri artırılmadan önce medyada elektrikli araçların Ankara’nın radarında olduğu haberlerinin çıkmasıydı. Ancak elektrikli araçlara destek sağlanarak bu algı kırıldı. Vergi konularını kaleme almak risklidir. Gece yarısı gelebilecek bir düzenleme ile her an her şey değişebilir. Sözün özü matrahın neden artırılmasının bir önemi yok, sonuçta kazanan vatandaş oldu.

60 bin adedi geçer mi?

Elektriklide yapılan matrah düzenlemesi voltajı daha da artıracaktır. Yılın ilk 10 ayında yüzde 100 elektrikli satışları 43 bin adedi geçti. Tahminler pazarın 60 bin adede doğru gideceği yönünde. Yeni karar ile 60 bin adedin üzerinin görülmesi pek sürpriz olmayacaktır. Tesla, Ekim’de teslimat temposunu düşürse de Togg’un vites artırması, yeni modellerin gelmesiyle son 2 ay hareketli geçecektir. Gelen yeni markalar da cabası.

Avrupa yavaşlarken…

Avrupa başta olmak üzere dünyada elektrifikasyonun hızı yavaşlıyor, yatırımlar iptal ediliyor, dönüşümü hızlandırmak adına yeni stratejiler üzerinde çalışılıyor. Ulaşılabilir elektrikliler için alınan matrah kararı, sebebi ne olursa olsun tüketiciye yarayacak. Elektriklilerin yaygınlaşmasını sağlayacak. Gönül isterdi ki elektrikliye Avrupa’daki gibi daha yüksek teşvikler verilsin, ÖTV uygulanmasın, maddiyatın dışında birçok destek sağlansın. Ama kasa boş olunca ancak bu kadar olabiliyor…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!