Auto Ajans

Haberler

Voltaj yükselecek

Voltaj yükselecek
Paylaş
Haziran 17
12:43 2013

Emisyon skandalı sonrası tüm dünyada dizel araçların modası sona eriyor. Otomotiv devlerinin Avrupa’da yüzde 34 pazar payına kadar gerileyen ve bazı şehirlere girişi yasaklanması gündemde olan dizele alternatif modellere ağırlık verdiği görülüyor. 2018 yılında hibrit, plug in hibrit ve yüzde 100 elektrikli otomobillerin payı yüzde 7.5 ile rekor seviyeye çıktı. Biraz yavaş ilerlese de hiç kuşkusuz elektrikli otomobiller geleceğe damga vuracak. Peki yüzde 100 elektrikliler önümüzdeki dönemde içten yanmalı araçları sollayabilecek mi?

Boston Consulting Group’un (BCG) yayınladığı son rapora göre, 2025’ten itibaren elektrikli otomobiller hızla yükselişe geçecek. 2035’te elektriklilerin pazar payı dünyada yüzde 30’a ulaşacak. LMC Automotive, BCG’ye göre biraz daha temkinli. Elektriklilerin payı 2024’te yüzde 7.2, 2030’da da yüzde 17 olacak. LMC, 2030’da yeni otomobil satışlarının yüzde 30’unun hala içten yanmalı motora sahip olacağını öngörüyor. 2018’de bu rakamın yüzde 90’ın üzerinde olduğunu hatırlatalım…

Dev yatırımlar

Şirketlerin elektrikli modellere ayıracağı yatırım tutarı da işin boyutunu gözler önüne seriyor. Reuters, 10 yıl içinde 29 markanın elektrikli otomobillere tam 300 milyar dolar harcayacağını açıkladı. Bu rakamın yüzde 45’i de dünyanın en büyük pazarı Çin’de yapılacak. Markaları incelediğimizde en büyük yatırım dizel krizinin izlerini silmek isteyen Volkswagen (VW) Grubu’dan gelecek. 2025’te 50 elektrikli ve 30 hibrit aracı yollara çıkarmaya hazırlanan VW Grubu, toplamda 91 milyar dolar harcayacak. 2018’de dünyanın 1 numarası olmayı başaran şirket, satışları içinde elektriklilerin payının yüzde 25’e ulaşmasını öngörüyor.

VW’yi 42 milyar dolarla bir başka Alman Daimler takip ediyor. Daimler 2030’a kadar 130 alternatif yakıtlı ürünü tüketicilerle buluşturacak. Hyundai-Kia 20 milyar dolar, Çinli Changan 15 milyar dolar, Toyota 13.5 milyar dolar, Ford 11 milyar dolar, Fiat Chrysler, Tesla, Nissan ve Renault 10’ar milyar dolar, General Motors (GM) 8 milyar dolar, BMW 6.5 milyar dolarla sıralanıyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

AUTO AJANS

AUTO AJANS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!