Auto Ajans

Haberler

Volvo 736 bin aracı geri çağırıyor

Volvo 736 bin aracı geri çağırıyor
Paylaş
Mart 27
09:27 2020

Volvo dünya çapında 750 bin aracını geri çağırma kararı aldı. Danimarkalı otomobil kulübü FDM birçok modelde güvenlik hatası keşfetti. Volvo bu hataların bildirilmesiyle tüm pazarlarda geri çağırma yapacak. Buna göre binlerce Volvo müşterisi araçları için servise çağrılacak. Toplamda 736 bin 340 Volvo’da sorun tespit edildi. Otomotiv tüketici savunma grubu FDM, araçların otonom acil fren sisteminde ölümcül sonuçlara yol açabilecek bir sorun tespit etti. Bu kusur, daha büyük bir otonom sürüş sistemleri testinde ortaya çıktı. Volvo XC60 modelinde acil fren sistemi hatalı çalıştı ve gereken anlarda otomatik frenler devreye girmedi. Volvo bu sorunun ardından uzmanlarını araştırma yapmak üzere uzmanlarını Danimarka’ya gönderdi. Araştırma sonucunda 21 Ocak 2019’dan itibaren üretilen tüm Volvo modellerinde olduğu saptandı. 

Yazılım hatası iddia ediliyor

Volvo bunun bir yazılım hatası olduğunu iddia etti ve güncelleme için bu araçları için geri çağırma başlattı. Otomatik çalışan fren sistemleri yeni otomobillerde güvenlik açısından büyük bir öneme sahip ve bu yüzden kusursuz çalışması kritik bir unsur. Volvo’da bulunan kusurlara göre araç gerektiği gibi yayaları, bisikletleri ve araçları tanımlayamıyor ve bu yüzden araç durmuyor. Etkilenen Volvo kullanıcılarının hemen sorunu gidermesi adına servislere gitmesi tavsiye ediliyor. Bu sorunun camda yer alan kameranın sıcaklık sensöründen kaynaklandığı tespit edildi. Buna göre 21 Ocak 2019 ve sonrasında üretilen V90/S90, V60, XC90, XC60 ve XC40 modellerinde bu sorun yer alıyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

📌Herkesin bu dönemde 'Oksijen'e ihtiyacı var. Oksijen havamızı değiştirecek.

📌Türkiye'nin tek hafta sonu gazetesi Oksijen bayilerde, kaçırmayın... @GazeteOksijen #OKSİJEN

📌Hyundai Assan'da CEO ve Başkanlık görevine Sangsu Kim getirildi.

📌30 yıldır Hyundai Motor'da çalışan Kim, birçok ülkede üst düzey görevlerde bulundu.

📌Şirketin 3. modeli Bayon'u banttan indirmek Kim'e kısmet olacak.

http://www.autoajans.com/hyundai-assana-yeni-baskan

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!