Auto Ajans

Haberler

Volvo’nun küçük elektriklisi EX30

Volvo’nun küçük elektriklisi EX30
Paylaş
Haziran 07
15:25 2023

Volvo şimdiye kadarki en küçük SUV modeli EX30’u tanıttı. Geely’nin SEA mimarisi üzerine geliştirilen araç, tam elektrikli olarak sunulacak. Volvo’nun tüm tasarım unsurlarının daha küçük bir modele aktarıldığı EX30, üç güç ünitesi ve iki batarya tipiyle tercih edilebilecek. EX30’un tek motorlu ve 69 kWh’lik bataryalı versiyonu 480 kilometre menzil sunabiliyor. Çift motorlu daha performans odaklı EX30, 428 beygir güç ile 0-100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayabiliyor. Bu versiyon, Volvo’nun resmi olarak en çabuk hızlanan aracı olarak açıklandı. Giriş seviyesi batarya seçeneği 51 kWh kapasiteye sahip. 134-153 kW arasında hızlı şarj imkanı sunan EX30, yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar 25 dakika civarında şarj olabiliyor.

“Thor’un çekici” farlarının daha belirgin olduğu EX30 kısa ön-arka çıkıntıları, dik arka camı ile köşeli hatlara sahip. XC40 modeline göre daha kısa olsa da daha büyük bir iç hacim sunan EX30’un arazi odaklı görünüme sahip Cross Country versiyonu 2024’te gelecek. EX30’un kabininde büyük bir portre tipi bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Sürücü ve ön yolcunun kolayca ulaşabildiği ekranın yanı sıra kabinde son derece sade bir atmosfer dikkat çekiyor. Avrupa’da 36 bin euro fiyat etiketiyle açıklanan EX30’un benzer boyutlardaki içten yanmalı motorlu modellerle rekabetçi olduğu ifade edildi. Bazı ülkelerde şimdiden siparişe açılan EX30, marka için stratejik dönüşümün kilit noktası olacak. 2025’te satışlarının yarısını tam elektrikli olmasını hedefleyen Volvo, EX30’un birkaç yıl içerisinde en çok satan model konumuna gelmesini bekliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!