Auto Ajans

Haberler

Volvo’nun yeni CEO’su Dyson’dan

Volvo’nun yeni CEO’su Dyson’dan
Paylaş
Ocak 05
10:45 2022

Volvo, Hakan Samuelsson’un yerine gelecek yeni CEO’sunu açıkladı. 2017-2020 yılları arasında Dyson’da CEO’luk görevi yürüten Jim Rowan, Volvo’nun yeni CEO’su olacak. Rowan, CEO olduğu dönemde Dyson elektrikli araç geliştirmesi için çalışmaları başlamıştı. 2017 yılında elektrikli araç yarışına girerek dikkatleri üzerine çeken İngiliz süpürge üreticisi Dyson, 2.5 milyar poundluk projeyi geçtiğimiz Ekim 2020’de rafa kaldırmıştı. 56 yaşındaki Rowan, 21 Mart’tan itibaren 70 yaşındaki Samuelsson’un yerine göreve başlayacak.

Rowan, Çinli Geely’nin sahibi olduğu İsveçli otomobil üreticisini, elektrikli geçiş sürecinde yönetecek. Volvo, 2025’te global satışlarının yarısını tam elektrikli olmasını hedefliyor. 2030’da da tamamen elektrikli markaya dönüşmeyi istiyor. Volvo, Rowan’ın dijitalleşme, inovasyon, mühendislik ve tedarik zinciri konusundaki global deneyiminin, markanın stratejik hedefleri için çok değerli olduğunu ifade etti. Bununla birlikte Samuelsson elektrikli araç üreticisi Polestar’ın Başkanı olarak kalmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!