Auto Ajans

Haberler

VW Golf 50’nci yılında yenilendi

VW Golf 50’nci yılında yenilendi
Paylaş
Temmuz 05
16:45 2024

Volkswagen’in küresel anlamda en çok satan modeli olan Golf, 50’nci yıldönümünde yenilenen yüzü, iyileştirilen standart donanımları ve çok sayıda teknoloji güncellemesiyle Volkswagen showroomlarında yerini aldı. Yeni Golf’ün fiyatı 1 milyon 424 bin lira ile 2 milyon 167 bin lira arasında değişiyor. Yarım yüzyıldır Volkswagen markasının kalbinde yer alan Golf, yenilenen dış tasarımıyla dikkat çekiyor. Modeldeki dikkat çeken özellikler arasında yer alan yeni LED farlar daha düz, görsel olarak daha çarpıcı ve iç kısımlara doğru çok daha dar olacak şekilde yeniden tasarlandı. Ayrıca yeni farlar, opsiyonel olarak dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri olan IQ.LIGHT LED matrix farlarla birleştiğinde, dinamik sinyal özellikli arka ışık gruplarıyla daha göz alıcı hale geliyor. IQ.LIGHT LED matrix farlar, geceleri 500 metreye kadar menzile sahip yeni bir yüksek performanslı uzun huzmeli LED far ile donatılıyor. Opsiyonel olarak sunulan IQ.LIGHT LED matrix far paketi ayrıca yeni geliştirilen 3D LED arka aydınlatma grubunu da içeriyor. 3D tasarıma sahip ve animasyonlu LED arka farlar bilgi-eğlence sistemi üzerinden bireysel olarak kişiselleştirilebiliyor.

Aydınlatmalı logo kullanıldı

Ayrıca bu paket kapsamında, yenilenen bir üç boyutlu LED “High” arka stop grubu tasarımı bulunuyor. Avrupa’da bir ilk olma unvanına sahip aydınlatmalı Volkswagen logosu, yeni Golf’te diğer dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. V ve W harfleri dışında bu harflerin etrafındaki çember de zarif LED ışık konturuyla çevreleniyor. Böylece ön tarafta dikkat çekici ve benzersiz bir ışık silüeti oluşuyor.

Makyaj operasyonunda şüphesiz ilk göze çarpan özellik, yenilenen bilgi-eğlence sistemi ekranları oluyor. Dördüncü nesil modüler bilgi-eğlence yazılımı (MIB4) ile donatılan sistemin kullanımı, tamamen yeni grafikler ve yeni bir menü yapısıyla önemli ölçüde iyileştirildi ve basitleştirildi. Yeni özelliklerden biri olan IDA sesli asistan, doğal dil desteğiyle iklimlendirme, telefon ve navigasyon gibi işlevleri yönetiyor. Son derece sezgisel olan bilgi-eğlence sistemi iki farklı boyutta 16:9 ekran formatında sunuluyor. Tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan 10.3 inç “Composition Media Plus” bilgi eğlence sistemine ilave olarak, 12.9 inç “Discover Pro” navigasyon sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. 

Daha güçlü ve verimli eTSI motor

Yeni Passat ve yeni Tiguan’ın ardından MQB Evo platformunda üretimine başlanan yeni Golf, hafif hibrit teknolojisinde hissedilir bir geliştirmeyle pazara sunuldu. 48 Volt mimarisinde üretimine devam edilen gelişmiş eTSI sistemde 13.5 kW güç üreten bir elektrik motoru ile benzinli motor destekleniyor. Önceki nesline (9.4 kW) kıyasla elektrik motorundan yaklaşık yüzde 40 daha fazla destek alan gelişmiş eTSI sistem sayesinde hem yakıt ekonomisi hem de daha pürüzsüz bir sürüş deneyimi hedefleniyor.

Dört farklı donamı seviyesi

Impression, Life, Style ve R-Line donanım seviyeleri ile satışa sunulan Golf, Kristal Buz Mavisi ve Anemon Mavisi yeni renk seçenekleriyle dikkat çekiyor. Yeni Golf’te 1.0 lt benzinli ünitelerin üretimi sonlanmış olup; 1.5 lt 85 kW TSI (116 beygir), 1.5 lt 85 kW (116 beygir) hafif hibrit eTSI ve 1.5 lt 110 kW (150 beygir) hafif hibrit eTSI olmak üzere tamamı aktif silindir yönetimi (ACT) özelliğine sahip 3 farklı benzinli motor sunuluyor. Güç aktarma organlarında bir değişiklik bulunmuyor. Yeni Golf, Impression donanım seviyesinde 6 ileri manuel, daha üst donanım seviyelerinde 7 ileri DSG olmak üzere 2 farklı şanzıman tipiyle pazara sunuluyor.

Impression donanım seviyesinde Golf, tek bölgeli dijital klima, anahtarsız çalıştırma sistemi, hız sabitleme sistemi, ön ve arka park mesafe sensörleri, 10.3 inç bilgi-eğlence sistemi, kablosuz mobil bağlantı arayüzü App-Connect, 10 inç dijital gösterge paneli, yeni LED farlar ve LED arka stop grubu, şerit takip asistanı, yaya ve bisiklet algılama özellikli ön bölge asistanı gibi özelliklerle zengin bir donanıma sahip.

Life donanım seviyesinde, yarı otonom sürüş asistanı, acil durum asistanı, 10 inç dijital gösterge paneli, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon, 10 renkli iç ambiyans aydınlatması, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, üç bölgeli dijital klima ve arka klima kontrol ünitesi, bel destekli Comfort ön koltuklar yer alıyor.

R-Line’da 17 inç Coventry jantlar

Style donanım seviyesini, 17 inç Nottingham alüminyum alaşım jantlar, LED Plus farlar, ön farlardan Volkswagen logosuna kadar uzanan dekoratif LED aydınlatma, ön tarafta aydınlatmalı VW logosu, panoramik açılır cam tavan, Alcantara ArtVelours Eco koltuk döşemesi, yan ve bacak destekleri artırılmış Sports Comfort ön koltuklar, 30 renkli iç ambiyans aydınlatması ve kör nokta uyarı sistemi tamamlıyor.

Yeni Golf’ün sportif versiyonu R-Line donanım seviyesinde ise 17 inç Coventry alüminyum alaşım jantlar, R-Line özel tasarım ön ve arka tamponlar, spor süspansiyonlar, sürüş profil seçimi, progresif direksiyon sistemi, Alcantara ArtVelours koltuk döşemesi, koltuğa entegre başlıklı ve ekstra yan destekli Premium Sports ön koltuklar, siyah tavan döşemesi ve fırçalanmış paslanmaz çelik spor pedallar bulunuyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!