Auto Ajans

Haberler

VW kendi markasına ceza kesti

VW kendi markasına ceza kesti
Paylaş
Ocak 12
12:59 2022

Porsche, şirket içerisinde yapılan anlaşmayı bozduğu için Volkswagen Grubu içerisinde VW Ticari Araçlar’a 100 milyon euro tazminat ödeyecek. Yapılan anlaşmaya göre VW Ticari, Porsche’nin yeni elektrikli modelini Almanya’da Hanover fabrikasında Audi ve Bentley ile birlikte üretecekti. Artemis Projesi kapsamında üç elektrikli marka için elektrikli ileri otonom sürüş özelliklerine sahip otomobiller yapılması planlanıyordu. Fakat Porsche yöneticileri ise performans odaklı araç tercih eden müşterilerin ileri otonom sürüş özelliklerine ihtiyacı olmadığına karar verdi.

Bu yüzden VW Grubu içerisinde lobi yapan Porsche, kendi üretimini kendi fabrikasına aldırdı. Ortaya çıkan üretim kaybı için VW Ticari Araçlar’a 100 milyon euro ödemek zorunda kaldı. Yeni plana göre Porsche yeni elektriklisini 2026’da Leipzig fabrikasında üretmeye başlayacak. Bu yüzden Artemis platformunu değil, Audi ve Porsche ile geliştirilen PPE platformunu kullanacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!