Auto Ajans

Haberler

VW, Mahindra’ya elektrik verdi

VW, Mahindra’ya elektrik verdi
Paylaş
Ağustos 16
09:44 2022

Mahindra, Ford Motor’un ardından MEB platformunun ikinci müşterisi oldu. Mahindra, VW Grubu’nun elektrikli araç platformunu alarak yeni SUV modeller geliştirecek. Hintli marka, elektrikli araçlara olan geçişini hızlandırmak adına bu anlaşmaya imza atarken, beş tam elektrikli SUV model tanıttı. Mahindra’nın elektrikli SUV’ları XUV ve BE olmak üzere iki marka adı altında sunulacak. Tanıtılan araçlar İngiltere’deki tasarım merkezinde ortaya çıktı. Markanın yeni Inglo elektrikli teknolojisiyle üretilecek araçların batarya kapasiteleri 60-80 kWh arasında olacak. Hızlı şarj ile yüzde 80 kapasiteye 30 dakikadan daha kısa sürede ulaşılabilecek.

VW alt yapısını kullanarak üretilecek SUV’ların isimleri XUV.e8, XUV.e9, BE.05, BE.07 ve BE.09 olarak açıklandı. Beş elektrikli SUV’un ilkinin 2024’ün sonunda yola çıkması ve diğer dördünün 2026’da tanıtılması planlanıyor. Mahindra, elektrikli modellerin 2027’de toplam SUV satışlarında yüzde 30 civarında pay almasını bekliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!