Auto Ajans

Haberler

VW satışa değil kâra odaklanacak

VW satışa değil kâra odaklanacak
Paylaş
Nisan 07
15:31 2022

Bir zamanlar dünyanın en çok satan otomotiv grubu olan VW Grubu, direksiyonu artık adetlere değil daha fazla kârlılığa doğru çevirdi. VW Grubu’nun finansal şefi Arno Antlitz Financial Times’a yaptığı açıklamada, önceki stratejinin tam tersini gerçekleştirecekleri bir tablo çizdi. VW’nin yeni planına göre, grubun ana hedefi artık büyüme değil. Şirket adetlerden ve pazar payından ziyade kalite ile kâr marjlarına odaklanmak olacak. Yeni plan kapsamında VW Grubu, Avrupa’da 2030’a kadar içten yanmalı modellerin yüzde 60’ını azaltacak ve daha az araç satarak daha kârlı premium modeller üretecek. Financial Times, VW’nin gerçekleştirdiği bu stratejik değişikliğin otomotiv sektöründe yaşanan köklü değişimin altını çizdiğini kaydetti.

Birçok üretici, büyük indirimler yapmak zorunda kalsa da daha fazla araç satarak kârlılığı artırmaya yöneliyordu. Dizel skandalının ardından istifa eden VW Grubu’nun eski CEO’su Martin Winterkorn da hedefini Toyota ve GM’i geçerek en fazla satan grup olmak olarak belirlemişti. 2018’de de ilk sırayı alarak bunu başarmışlardı. Ancak yeni dönemde VW Grubu da dahil olmak üzere daha çok üreticinin kâr marjı yüksek modellere yönelmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!