Auto Ajans

Haberler

Türkiye kararından mutlu değil

Türkiye kararından mutlu değil
Paylaş
Kasım 18
18:00 2020

Koronavirüs salgınını gerekçe göstererek Türkiye’ye yatırım kararından vazgeçen Volkswagen Grubu, Slovakya’daki Bratislava fabrikasını büyütecek. VW Grubu CEO’su Herbert Diess, Türkiye’de yeni bir fabrika açmak yerine Bratislava’daki fabrikaya yatırım yapacaklarını açıkladı. Ancak Diess, Türkiye’de tesis kuramadıkları için de pek mutlu görünmüyor. Automobilwoche’ye konuşan Diess,VW’nin koronavirüs pandemisi nedeniyle kapasite gereksinimlerini yeniden değerlendirdiğini ve şu anda ek bir fabrikaya ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Böylece VW’nin 2022’de Türkiye’de açması planlanan ve VW Passat/Skoda Superb modellerini üreteceği 300 bin kapasiteli tesisin yerine yatırım Slovakya’ya kaymış oldu. Son karara göre bu iki model Slovakya’da üretilmiş olacak. Herbert Diess, Manisa’da fabrika açamama kararının VW’nin kilit pazar olarak gördüğü Türkiye’deki satışları etkileyeceğini de ekledi. Diess, “Türkiye’deki  fabrika sayesinde bölgedeki pazarı iyileştirememek bir dezavantaj olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Slovakya’ya 1 milyar euro yatırım

VW’nin Bratislava’da yatırım planı olarak yeni bir montaj hattı ve gövde atölyesi kuracağı ifade ediliyor. Bu yatırım maliyeti ise 1 milyar euro civarında olacak. Slovakya’daki Bratislava tesisinde şu anda Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne modellerinin yanı sıra grubun A segmenti oyuncuları VW Up, Skoda Citigo ve Seat Mii üretiliyor. Ayrıca Bentley Bentayga’nın gövdesi de burada üretilerek İngiltere’ye sevk ediliyor.

300 binlik fabrika hayal oldu

Volkswagen Grubu, Türkiye’ye yatırm kararından koronavirüs salgınını gerekçe göstererek bu yılın Temmuz ayı başında vazgeçti. Bu döneme kadar şirket birçok kez yatırım kararını açıklamayı erteledi ve süreç adeta yılan hikayesine döndü. Şirketin, VW Passat ve Skoda Superb modellerini üretmeyi planladığı 300 bin adet kapasiteli fabrika ile ilgili kararın Ekim 2019’da açıklanması bekleniyordu. Ancak Barış Pınarı Harekatı’nın Alman siyaseti ve kamuoyunda yarattığı tartışmalar nedeniyle kararını ertelediğini duyurulmuştu. Volkswagen, 2 Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ” unvanlı şirket kurmuştu. 1.4 milyar euroya kurulacak tesisin 2022’de faaliyete geçmesi hedefleniyordu. Fabrika 4-5 bin kişiye istihdam sağlayacaktı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Çinli elektrikli markalar Avrupa'da hızlı büyümeyi hedefliyor.

🚘Nio, Eylül'de Norveç'te satışa başlayacak, sonrasında beş ülkeye daha giriş yapacak.

🚘Nio, 3 dakikada batarya değiştirebilen istasyonlar da kuracak.

http://www.autoajans.com/cinli-nio-avrupaya-yayilacak

🚘VW Grubu, Eylül'de Frankfurt'tan Münih'a alınan IAA Fuarı'na üç markayla katılma kararı aldı.

🚘Hem sanal hem fiziki ortamda yapılacak fuarda VW, Audi ile Porsche yer alacak.

http://www.autoajans.com/fuara-tam-kadro-katilmayacak

🚘Citroen'in C segmentindeki iddialı modeli C4 yeni yüzüyle satışa çıktı.

🚘Tasarımıyla hem SUV hem hatchback meraklılarına seslenen araçta 3 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği var.

🚘Citroen, baz versiyonunu % 50'lik ÖTV dilimine sokmayı başarmış.

http://www.autoajans.com/yeni-c4-hem-suva-hem-hbe-goz-kirpiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!