Auto Ajans

Haberler

VW, Türkiye’ye Gölcük’ten giriş yaptı

VW, Türkiye’ye Gölcük’ten giriş yaptı
Paylaş
Aralık 07
08:00 2020

Koronavirüs salgını ile mücadele ederken, geçen hafta otomotiv sektörü hareketli günler geçirdi. Son dönemin en büyük yatırım haberi ‘sessiz sedasız’ Ford Otosan’dan geldi. Sessiz sedasız diyorum çünkü Çarşamba günü batarya üretim tesisi yatırımı için online basın toplantısı gerçekleştiren şirket, teşvik kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla dev yatırımı Cuma günü bir bilgi notu ile paylaşmak zorunda kaldı. Şirket, 2026 yılına kadar 20.5 milyar lira (2.6 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırım, Türkiye otomotiv sektöründe açıklanan en büyük tutar olarak tarihe geçti. Ford Otosan, 6 yılda Kocaeli fabrikalarının 440 bin adet olan üretim kapasitesini 650 bin adede çıkaracak. Gölcük ve Yeniköy’ün yanına yeni bir fabrika daha kuracak. Hatta 300 dönümlük araziye kurulacak tesisin inşaatına başlanmış bile. Şirket E-Transit modeli için 2022’de devreye girecek batarya montaj tesisinin üretim kapasitesini 130 bin adede ulaştıracak ve 3 bin kişiye ek istihdam sağlayacak.

Yeni T7 Gölcük’te üretilecek

Ford Otosan, yeni planları doğrultuda elektrikli araç projelerini hayata geçirecek ve Ford Motor Company’nin Volkswagen ile yaptığı global iş birliği doğrultusunda yeni nesil VW Transporter’ı üretmek için yeni fabrika kurmuş olacak. Avrupa’nın en büyük hafif ticari araç üretim üssü olan Ford Otosan’ın Gölcük’te 7’nci jenerasyon Transporter’ı üreteceği biliniyordu. Ancak bugüne kadar resmi bir duyuru yapılmamıştı. Şirketin son açıklamasında da VW Transporter ayrıntısı yer almadı ama yatırımının önemli parçasının bu olduğunu biliyoruz. Yeni nesil Transporter’ın ticari versiyonunun 2024’te piyasaya sunulması planlanıyor.

Tesadüfün bu kadarı…

Ne büyük tesadüf ki VW logolu araçların dolaylı yoldan Türkiye’de üretimine başlanacağı yatırım açıklanırken, Almanya’da bir ekonomi dergisine konuşan Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, Manisa fabrikasından vazgeçme nedenlerinin altında siyaset olduğunu ilk kez itiraf etti. Ancak Diess daha önceki demeçlerindeki gibi alınan bu karardan pek memnun olmadığını gösterdi. Diess’in “Türkiye’de fabrika açılması taraftarıydım ve hâlâ da öyleyim. Türkiye, stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil” sözleri bunu ispatlıyor.

VW CEO’su daha çok pişman olur!

Her şeye rağmen direkt yatırımla olmasa da Transporter, VW’nin ülkemizde üretilen ilk modeli olacak. Türkiye ekonomisi, ülke ihracatı ve istihdam açısından önemli bir gelişme. Ford Otosan’ın 20.5 milyar liralık yatırım müjdesi, salgın gölgesinde zorlu bir dönemden geçerken adeta moral oldu. Türkiye, 1.4 milyar euroluk VW tesisini kaçırdı ama dev bir yatırım kazandı. Hem VW’nin de projede yer aldığı bir yatırımdan bahsediyoruz. Kanımca VW CEO’su Herbert Diess, Türkiye kararından pişman olduğunu daha sıkça dile getirir gibi görünüyor…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

📌AB, çevreyi korumak adına Euro 7 emisyon kriterleri ile daha sert kurallar getirmeyi planlıyor.

📌Yollardaki araçların sürekli izlenmesi ve emisyon kriterlerini karşılamayanlara km başına ceza kesilmesi gündemde.

http://www.autoajans.com/emisyon-kriterleri-daha-da-sertlesiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!