Auto Ajans

Haberler

‘Yerli VW’ tüm dengeleri değiştirecek

‘Yerli VW’ tüm dengeleri değiştirecek
Paylaş
Ekim 05
18:00 2019

Volkswagen Grubu’nun Türkiye’de yapacağı yatırım, iç pazarda taşları yerinden oynatabilir. Manisa’da üretilmesi düşünülen VW Passat her ne kadar 2005’ten bu yana D sınıfında liderliğini korurken, yerli üretimin avantajlarını daha da hissetmesi bekleniyor. Bu avantaj Avrupa’da en fazla Türkiye’de tercih edilen Skoda Superb için de geçerli olacak. VW Grubu’nun yerli otomobillerine bir de Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretilecek yeni jenerasyon VW Transporter eklenince, rekabet iyice artacak. 2022-2023 yılından itibaren Türkiye otomotiv pazarında çok farklı bir resim görülecek. Hatırlanacağı üzere 2013-2016 döneminde toplam pazarın lideri olan VW, bu unvanı 2017’de Renault’ya kaptırmıştı. Peki ‘Made in Turkey’ imzalı araçlar hem VW Grubu’na hem de distribütörü Doğuş Otomotiv’e ne kazandıracak?

Türkiye’de ‘yerli’ algısı önemli. Türk halkı yerli araca daha sıcak bakıyor. Belki de ‘yerlilik’ duygusal anlamda VW’nin en büyük gücü olacak.

Kamu ihalelerinde daha avantajlı hale gelecekler. İhalelerde yerli malı lehine yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı olduğunu belirtelim.

VW Turkey, lojistik gibi çok önemli avantaj elde edecek. Ürünü daha hızlı ve daha az maliyetli şekilde satış noktasına ulaştıracak.

Marka istediği gibi planlama yapabilecek. Bir başka deyişle yerli olmanın avantajını kullanıp, siparişi durduracak veya artıracak.

Ve önemlisi fiyat… VW Grubu hiç kuşkusuz Türkiye’de yatırım yapmanın avantajını diğer markalar gibi fiyatlara yansıtmaya çalışacaktır.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!