Auto Ajans

Haberler

Xiaomi, Apple’dan hızlı çıktı

Xiaomi, Apple’dan hızlı çıktı
Paylaş
Eylül 20
07:02 2021

Geçtiğimiz aylarda elektrikli araç üreteceğini açıklayan dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Xiaomi EV ismini Ar-Ge departmanı kurdu. Şirket, Xiaomi EV’ye 10 yılda 1.55 milyar dolar yatırım yapacak. Çinli devin, elektrikli araç teknolojisine toplamda 10 milyar dolar ayırdığını hatırlatalım. Xiaomi EV’yi şirketin kurucusu ve CEO’su Lei Jun önderlik ediyor. Ar-Ge’de 300 kişi çalışırken, ekibin çoğunluğu otonom teknolojisi alanında görev yapıyor.

Start-up’larla görüşüyor

Apple’ın henüz istediği adımları atamamasından ders çıkaran Xiaomi’nin ilk etapta mevcut bir elektrikli araç start-up şirketinden üretim konusunda destek olması bekleniyor. Şu anda Xiaomi’nin üretim tesisi konusunda alternatifleri değerlendirme aşamasında olduğu öğrenildi. Çin hükümetinin elektrikli araç kapasitesini artırmak adına zor durumdaki üreticilerin satın alınmasına yönelik teşvikler ortaya koymak istediği belirtiliyor. Xiaomi EV’nin Evergrande’nin araç bölümü ile anlaşma yapma ihtimali üzerinde konuşuluyor. Bir diğer olasılık, geçen yıl atıl durumda olan Pekin yakınlarındaki Borgward tesisinin satın alınması için BAIC ile bir anlaşma yapılması. Ayrıca Xiaomi’nin daha önce Great Wall Motor ile de bağlantıları vardı. Xiaomi’nin ilk elektrikli aracını 2024 yılında piyasaya çıkarması bekleniyor. Bu da onları otomobil konusunda Apple’ın önüne geçirecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!