Auto Ajans

Haberler

Xiaomi elektrikli işine giriyor

Xiaomi elektrikli işine giriyor
Paylaş
Ekim 15
09:13 2023

Akıllı telefon devi Xiaomi, otomobil üreticileriyle olası iş birlikleri hakkında görüşmeler yürüttüğünü açıkladı. Hükümetin elektrikli otomobil üretme hakkı verecek lisansı onaylamasını bekleyen Xiaomi’nin, ortaklık konusunda şirketlerle görüşmeler yapıyor.

Devlerle birlikte Chery ve Brilliance gibi Çinli markaların da görüşmelerde öne çıktığı öğrenildi. Uzun zamandır büyük sübvansiyonlarla desteklenen elektrikli araç pazarında yavaşlama olsa da, Xiaomi gibi yeni nesil şirketler pazardan pay alma isteklerini koruyor. Xiaomi’nin kurucu ortağı olan Lei Jun, elektrikli araçları üretmek için yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi. Xiaomi, önümüzdeki yıl ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!