Auto Ajans

Haberler

Yapay zeka ile 2. el fiyat sorgulama

Yapay zeka ile 2. el fiyat sorgulama
Paylaş
Ocak 30
10:13 2024

Otomotiv analiz şirketi Cardata, yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda OpenAI tarafından geliştirilen dünyanın en gelişmiş yapay zekâ dili modeli olan ChatGPT 4.0 teknolojisi üzerinden hizmet vermeye başlayan Cardata, bu sayede kullanıcıların bilgiye anlık olarak ulaşmasının yolunu açtı. Böylece kullanıcılar, ChatGPT üzerindeki Cardata sekmesiyle anlık bilgiye ulaşım imkânı sağlıyor. İlk aşamada ChatGPT Plus üyelerinin yararlanabildiği uygulamayla araçların marka, model, kilometre gibi özellikleri belirletilerek hızlı şekilde ikinci el değerine ulaşmak mümkün oluyor. Türkiye’de ilk kez Cardata tarafından oluşturulup kullanılan sistem ile tekil 20 milyon ikinci el araç verisi kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

1.2 milyar tekil data

Sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Cardata olarak ChatGPT üzerinden araçların marka, model, kilometre durumu gibi özellikleri belirtilerek, ikinci el araç fiyatlandırmalarını kullanıcıya ileten bir sistem oluşturduk. Bu sistemi Türkiye’de ilk defa Cardata olarak biz hayata geçirdik. Sistemimizi, kısa süre içerisinde Cardata aplikasyonlarına ve sitesine de entegre edeceğiz” dedi. Cardata’nın 2024’te sektörde 12’nci yılını kutladığını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Geride bıraktığımız 11 yılda sektörün en değerli veri analizi firması olmaya devam ettik. Bu süreçte Türkiye’de satılan araçların marka model datası, donanım, fiyat, teknik dataları ve ikinci el fiyat datası olarak 1.2 milyar adetlik tekil dataya sahip bir şirket haline geldik. Türkiye’de önceki yıllarda satılmış ve şu an satılmakta olan tüm araçların verilerini 12 yıldır işleyip anlamlı hale getiriyoruz. Sahip olduğumuz geniş ekosistemle iş ortaklarımızın sayısını da hızla artırıyoruz. Cardata ekosisteminde, 35 otomobil markası, 15 banka ve finans kuruluşu, 22 filo ve kiralama şirketi, 29 sigorta şirketi ve 1.200 bayi ve galeriyi içeren satıcılar ve 100 bin tüketici üye yer alıyor.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!