Auto Ajans

Haberler

Yaris Cross ile SUV’da büyüyecek

Yaris Cross ile SUV’da büyüyecek
Paylaş
Eylül 03
18:03 2021

Toyota, B-SUV modeli Yaris Cross modelinin test sürüşleri Belçika’da gerçekleştirildi. Yaris Cross, konsept aşamasından itibaren Avrupalı kullanıcıların beklentilerine göre tasarlandı.  Yaris hatchback ve GR Yaris’ten oluşan ailenin genişlemesini sağlayan Yaris Cross, GA-B platformu üzerine yapıldı. Yaris Cross modelinde Toyota’nın Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi AWD-i de sunulacak. Yaris Cross, Toyota’nın B-SUV segmentinde büyümesine önemli katkı sağlaması bekleniyor. 2025’te Avrupa’da yıllık 1.5 milyonluk satışlara erişmesini destekleyecek Yaris Cross, aynı zamanda hatchback modellerden geçiş yapmak isteyen kullanıcılara da hitap edecek.

Yaris Cross, Yaris hatchback ile karşılaştırıldığında 1.595 mm ile 95 mm daha yüksek, 1.765 mm ile 20 mm daha geniş ve 4.180 mm ile 240 mm daha uzun ölçülere sahip. Koltuklar normal konumundayken 397 litre bagaj hacmine sahip Yaris Cross, arka koltuklar katlandığında 1.097 litre hacim sunuyor.

Benzinli ve hibrit motor seçeneği

Araç, üç silindirli 1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle tercih edilebilecek. Yaris Cross’un hibrit versiyonu 116 beygir güç ile birlikte WLTP çevrimine göre 4.4-5.0 lt/100 km yakıt tüketimi ve 100-114 g/km CO2 emisyon gerçekleştiriyor. 1.5 litre benzinli motorla da sunulacak Yaris Cross, CVT şanzıman veya altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilebilecek. Üç silindirli benzinli motorun maksimum gücü 125 beygir güç ve maksimum torku 153 Nm olacak.

Otonom park sistemi kolaylığı

Yaris Cross, Toyota’nın yarı otonom park sistemi ile alınabilecek. Gündüz ve gece kullanılabilen akıllı park özelliği, aracın direksiyonunu, frenini geri geri ve paralel park manevralarında kontrol ediyor. Böylece dar park alanları dahil olmak üzere akıcı bir şekilde park edilebilmesini sağlıyor. Hafıza özelliği de sık kullanılan park alanlarını kayıt ederek park etme işini kolaylaştırıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!