Auto Ajans

Haberler

Yeni 911 GT3 RS asfaltı ağlatacak

Yeni 911 GT3 RS asfaltı ağlatacak
Paylaş
Ağustos 18
10:01 2022

Porsche’nin maksimum performans için özel olarak ürettiği yeni 911 GT3 RS tanıtıldı. 525 beygir gücündeki spor otomobilde, motor sporlarının teknoloji ve konseptlerinden yararlanılmış. Otomobilin sunduğu kayda değer performans artışının temelini, ilk olarak Le Mans’ı kazanan 911 RSR modeli ve ardından 911 GT3 R modelinde hayata geçirilen merkezi radyatör konsepti oluşturuyor. Önceki otomobillerdeki üç radyatörlü düzen yerine yeni 911 GT3 RS modelinde otomobilin önünde, diğer 911 modellerinde bagaj bölmesinin bulunduğu yerde büyük, açılı bir merkezi radyatör bulunuyor. Bu sayede yan taraflarda açılan alanlar, aktif aerodinamik unsurların eklenmesine de olanak sağlıyor. Önde ve iki parçalı arka kanatta sürekli olarak ayarlanabilen kanat elemanları, bir dizi diğer aerodinamik önlemle birlikte 200 km/s hızda 409 kg toplam bastırma kuvveti sağlıyor. Bu da yeni 911 GT3 RS modelinin 991.2 neslinden iki kat, güncel 911 GT3 modelinden ise üç kat daha fazla bastırma kuvveti ürettiği anlamına geliyor. 285 km/s hızda toplam bastırma kuvveti 860 kg’a ulaşıyor.

DRS ile performansı artıyor

Bu modelle birlikte ilk kez bir seri üretim Porsche modeline DRS dahil edildi. DRS pistin düz bölümlerinde düşük sürtünme ve daha yüksek hız elde etmek için kanatların belirli bir çalışma aralığında tek düğmeye basılarak düzleştirilmesini sağlıyor. Hava freni işlevi, yüksek hızlarda acil frenleme sırasında etkinleştiriliyor. Ön ve arka taraftaki kanat elemanları maksimuma ayarlanıyor ve tekerlek frenlerini önemli ölçüde destekleyen aerodinamik yavaşlama etkisi yaratılıyor. Yeni 911 GT3 RS modeli çok sayıda işlevsel aerodinamik unsura sahip olup en belirgin özelliği, tüm boyutlarda önemli ölçüde daha büyük olan kuğu boynu destekli arka kanatı. Arka kanat, sabit bir ana kanat ve hidrolik olarak ayarlanabilen bir üst kanat elemanından oluşuyor. Bir Porsche seri üretim modelinde ilk kez arka kanadın üst kenarı otomobilin tavanından daha yüksek. Ayrıca, 911 GT3 RS modelinin ön tarafında artık bir ön spoiler bulunmuyor, bunun yerine üzerinden ve altından akan havayı bölen bir ön deflektör yer alıyor. Yan kanatlar havayı dışarıya yönlendiriyor. Ön tekerlek kemeri havalandırması, ön kanatlardaki panjurlu açıklıklar aracılığıyla sağlanıyor. 

0’dan 100 km/s’ye 3.2 saniyede çıkıyor

911 GT3 RS’nin Normal, Spor ve Pist olmak üzere üç sürüş modu bulunuyor. Pist modunda temel ayarlar ayrı ayrı düzenlenebiliyor. 4.0 litrelik yüksek devirli atmosferik motor, 911 GT3’e kıyasla daha da optimize edildi. Gücün 525 beygire çıkarılması, esas olarak değiştirilmiş kam profillerine sahip yeni eksantrik milleriyle sağlandı. Tek gaz emme sistemi ve rijit valf tahriki, motor sporlarından ilhamla türetildi. Yedi vitesli Porsche Doppelkupplung (PDK), 911 GT3’e göre daha kısa bir toplam vites oranına sahip. Alt gövdedeki hava girişleri, şanzımanın pistte sık kullanım sırasında aşırı yüklere bile dayanabilmesini sağlıyor. 911 GT3 RS sıfırdan 100 km/s hıza 3.2 saniyede çıkıyor ve yedinci viteste 296 km/s azami hıza ulaşıyor. Ön aksta her biri altı pistonlu alüminyum monoblok sabit kaliper frenler ve 408 mm çapında fren diskleri kullanıldı. Piston çapları 911 GT3’e kıyasla 30 mm’den 32 mm’ye çıkarıldı. Ayrıca, disklerin kalınlığı 34 mm’den 36 mm’ye yükseltildi. Arka aksta 380 mm’lik fren diskleri ve dört pistonlu sabit kaliperli frenler bulunmaya devam ediyor. Opsiyonel olarak sunulan Porsche Seramik Kompozit Fren (PCCB), ön aksta 410 mm’lik, arka aksta ise 390 mm’lik disklere sahip. Yeni 911 GT3 RS standart olarak dövme hafif alaşım orta kilitli jantlarla geliyor. Önde 275/35 R 20, arkada 335/30 R21 ölçülerindeki trafiğe uygun spor lastikler yüksek düzeyde mekanik kavrama sağlıyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!