Auto Ajans

Haberler

Yeni A3 ailesine ‘allstreet’ eklendi

Yeni A3 ailesine ‘allstreet’ eklendi
Paylaş
Haziran 28
16:15 2024

Dördüncü nesliyle 2020 yılından bu yana pazarda yer alan Audi A3, beş kapılı Sportback ve dört kapılı Sedan gövde tipiyle kapsamlı bir güncellemeye tabi tutuldu. Audi’nin başarılı kompakt modeli artık yeni tasarım ve aydınlatma unsurlarıyla önemli ölçüde daha sportif bir görünüme sahip. İç mekanda yüksek kaliteli malzemeler ve bir dizi dijital fonksiyon, genişletilmiş standart donanım yelpazesiyle birlikte satılıyor. Aktarma organı seçeneklerinde, bir önceki modelde olduğu gibi mild-hibrit teknolojisine sahip verimli bir benzinli motor sunuluyor. Güncellemeyle birlikte A3 model ailesine yeni bir üye daha eklendi. SUV benzeri bir sürüş deneyimi sunmak için daha fazla yerden yüksekliğe ve off-road görünüme sahip Crossover A3 allstreet.

Daha sportif görünüme kavuştu

Audi kompakt modeli A3, yapılan bir dizi güncellemeyle 2025 model yılına daha sportif bir görünüm, yeni tasarım öğeleri ve dijital özelliklerle giriyor. Seçilebilir gündüz sürüş farı imzalarına ek olarak, standart donanım daha da zenginleşirken daha fazla konfor için yeni seçenekler üretim programına dahil edildi. Bunların arasında ön koltuk ısıtma, Audi Ses Sistemi, Şerit Değiştirme Asistanı, Leatherette kol dayamanın standart olarak sunulması, Şeritten Ayrılma Uyarısı’na Acil Durum Asistanı’nın eklenmesi, otomatik klimanın 2 bölgeden 3 bölgeye çıkarılması ilk planda göze çarpıyor.

S line donanım seviyesinde ise 3 kollu, çok fonksiyonlu, tiptronic kumandalı deri direksiyon yerine 3 kollu çok fonksiyonlu, alt tarafı düzleştirilmiş spor deri direksiyonun, Ambiyans Aydınlatma Paketi Plus’ın ve siyah kumaş tavanın standart donanımda yer alması sayılabilir.

Yeniden tasarlanan “Singleframe” ızgara gibi far tasarımı da önemli ölçüde daha ince. Böylece Audi A3 serisinin genişlik algısı daha da güçleniyor. LED ve Matrix LED farlardaki dijital gündüz farlarını oluşturan 24 pikselli hücreler gövdenin üst kenarında üç sıra halinde düzenlenmiş durumda. Artık MMI üzerinden dört adede kadar farklı dijital gündüz sürüş farı imzası seçmek ve aralarında geçiş yapmak mümkün. Bu özellik A3 serisi modellerinde ilk kez kullanılıyor. Bu sayede Audi’nin üst segmentlerinde görmeye alışık olduğumuz donanımlar A3 modellerinde de sunulmaya başlandı.

Yüksek güvenlik donanım seviyesi

A3 standart olarak yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Audi Pre Sense Front, Audi Pre Sense Basic ve dönüş asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, acil durum asistanı ile ve Şerit Değiştirme Asistanı gibi işlevler diğer yol kullanıcılarıyla olası kazaları önlemeye yardımcı oluyor. Dikey ve yanal kontrol desteği sağlayan Şerit Değiştirme Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi sürüş konforunu artırıyor. Sistem, 210 km/s’ye kadar hızlarda hızlanma, fren ve direksiyon hakimiyetini yönetiyor ve otoyollarda 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda şerit değiştirmeye de yardımcı oluyor. MMI aracılığıyla etkinleştirilen sistem, şerit değişikliğinin mümkün olup olmadığını ve hangi yönde değiştirilebileceğini gösterge panelinde ve göz hizası ekranında beyaz oklarla göstermek üzere arka radardan gelen verileri kullanıyor. Sürücü sinyaline dokunarak şerit değiştirmeye başladığında sistem sürücüye direksiyon ile aktif olarak yardımcı oluyor. Park Asistanı, direksiyon müdahalesiyle park ederken ve park alanından çıkarken sürücüye yardımcı oluyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı, Acil Durum Asistanı ile, Araçtan İnme Uyarısı ve Çapraz Trafik Asistanı, arka radarı kullanarak aracın arkasındaki ve yanındaki trafiği izliyor ve böylece güvenliği ve konforu daha da artırıyor.

150 beygirlik mild hibrit motor

A3 Türkiye’de 35 Turbo FSI 150 beygir S tronic motor/şanzıman ve Advanced / S line donanım seçenekleriyle 2 milyon 52 bin 737 TL’den başlayan fiyatla pazara sunuluyor. 35 TFSI’ın 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 5.8–5.2 lt. Yedi vitesli S tronic ve mild-hibrit teknolojisine sahip otomatik versiyonla sunuluyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!