Auto Ajans

Haberler

Yeni A3’ün fiyatı rekabetçi mi?

Yeni A3’ün fiyatı rekabetçi mi?
Paylaş
Şubat 21
14:06 2021

Audi’nin premium kompakt sınıftaki temsilcisi A3’ün dördüncü nesli Türkiye’de satışa sunuldu. Yenilenen A3, Sportback ve Sedan gövde seçeneğiyle satın alınabiliyor. A3’ün dördüncü neslinin iki gövde tipi de kompakt oranlara ve sportif tasarıma sahip. Ön kısımda yer alan tek çerçeveli ızgara ve büyük hava girişleri, dinamik karakterini ortaya koyuyor. Omuz çizgisi, ön farlardan arka stoplara kadar yumuşak çizgi halinde uzanıyor. Opsiyonel Matrix LED’lerle sunulan dijital gündüz farları bir başka yenilik olarak göze çarpıyor. Sportif tasarım, iç kısımda da kendini belli ediyor. Yeni vites, alüminyum veya karbon kaplamalar, çarpıcı kapı kilitleri ve siyah panel görünümlü gösterge paneli öne çıkıyor.  

A3 Sportback, 4.34 metre uzunluğu ve 1.82 metre genişliğiyle önceki jenerasyona oranla 3 santimetreden biraz fazla büyümüş. 1.45 metre yüksekliğe sahip modelin 2.64 metrelik aks mesafesi  değişmeden kalmış. 380 litrelik bagaj alanı, arka koltuk sırasının yatırılmasıyla 1.200 litre hacme ulaşıyor. Yeni Audi A3 Sedan, A3 Sportback’ten 15 santimetreden biraz daha uzun. Diğer tüm boyutları aynı olan bu karoserin bagaj kapasitesi 425 litre. Kokpiti tamamen sürücüye odaklanan yeni Audi A3’te, markanın üst sınıf modellerinde görmeye alışkın özellikler yer alıyor. Gösterge panelinin ortasına entegre edilen 12.3 inçlik dokunmatik ekran, iki gövde seçeneğinde de Audi Virtual Kokpit Plus ile standart olarak sunuluyor. Ayrıca gösterge paneli de dijital ve çok işlevli direksiyon simidi üzerinden sürücü tarafından kontrol edilebiliyor. 

Yeni üçüncü nesil modüler bilgi-eğlence platformu tarafından desteklenen MMI işletim konseptinin yer aldığı yeni A3’te, bir önceki nesle göre 10 kat hızlı bir bilgi-işlem gücü sunuluyor. LTE Advanced hızıyla telefon ve entegre bir Wi-Fi erişim noktası da yer alıyor. Bireysel ayarlar, iklim kontrolü ve koltuk konumundan sık seçilen navigasyon hedefleri ve medyaya kadar altı adede kadar bilgi, kullanıcı profilinde saklanabiliyor. Yeni Audi A3, kullanıcının akıllı telefonuna myAudi uygulaması, Apple CarPlay veya Android Auto ve Audi Phone Box ile bağlanabiliyor. 

İki benzinli motor seçeneği

Yeni A3 Türkiye’de her iki gövde tipinde aynı olmak üzere 2 farklı TFSI motorla sunuluyor. 3 silindirli 1.0 litrelik 30 TFSI motor, 110 beygir güç üretirken, 200 Nm tork sağlıyor. 7 ileri S tronic şanzımanla sunulan model, 0’dan 100 km/s hıza 10.6 saniyede ulaşıyor. A3 Sportback 204 km/s’lik maksimum hız değerine sahipken, A3 Sedan’da bu değer 210 km/s. 4 silindirli 1.5 litrelik 35 TFSI motor 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Gücü 7 ileri S tronic şanzımanla aktaran otomobil 0’dan 100 km/s hıza 8.4 saniyede ulaşıyor. Modelin azami hızı Sportback gövde tipinde 224 km/s, sedanda ise 232 km/s. 

Donanım seviyesi yükseldi

Yeni A3 Türkiye’de her iki gövde tipinde de iki farklı donanım seviyesinde alınabiliyor. İlk donanım seviyesi daha önce Design olarak bilinen Advanced, ikinci donanım seviyesi daha önce Sport olarak adlandırılan S Line. Her iki gövde tipinde de aynı özellikleri barındıran donanım seviyelerinin Advanced ve S Line seçeneklerinde Leatherette döşeme, akıllı telefon arayüzü, Audi Virtual Kokpit Plus, Audi Phone Box, arka bölümde 2 USB girişi, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Park Asistanı, Pre Sense Front ve Pre Sense Basic çarpışma önleyici sistemler, ön-arka LED farlar, dinamik sinyal, Audi Drive Select, e-Call gibi daha önceki nesilde bulunmayan konfor ve güvenlik özellikleri yer alıyor. Bununla birlikte Advanced donanımında Elektrikli Sürücü Koltuğu, Hız Sabitleme ve 4 yönlü bel destek ayarı; S Line’da Uyarlanabilir Hız Sabitleme, spor koltuk ve bunun bir özelliği olarak 2 yönlü bel destek ayarı da bulunuyor. 

Sınıfında ilklere imza atacak

A3’ün yeni nesli, birçok donanımıyla sınıfında tek olma özelliğine sahip. A3 Sportback ve A3 Sedan’da standart olarak sunulan Park Asistanı, 2 bölgeli otomatik klima, metalik renk, panoramik cam tavan, kablosuz şarj ünitesi ve isteğe bağlı alınabilen Konfor Paketi’yle sunulan ön koltuk ısıtma ve anahtarsız giriş özellikleri dikkat çekiyor. Ayrıca her iki gövde seçeneğinin Advanced donanım seviyesinde bulunan 4 yönlü bel destek ayarı ve S line donanım seçeneğinde bulunan Uyarlanabilir Hız Sabitleme de bu sınıftaki ilklerden. A3 Sedan’ın fiyatı 424 bin 219 liradan, A3 Sportback’in fiyatı 397 bin 32 liradan başlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!