Auto Ajans

Haberler

Yeni C-Serisi daha iddialı geliyor

Yeni C-Serisi daha iddialı geliyor
Paylaş
Şubat 23
17:34 2021

Son 10 yılda 2.5 milyon adetle Mercedes-Benz’in en çok satan modeli olan C-Serisi’nin yeni neslinin dünya lansmanı online platformda gerçekleştirildi. Model tarihinde pek çok ilki bünyesinde barındıran C-Serisi, ilk olarak arka tasarımında bagaj kapağına da taşırılan stop lambaları, tüm motor seçeneklerinde otomatik şanzımanın standart olarak sunulması, ikinci nesil MBUX, opsiyonel arka aks yönlendirmesi ve arka koltuklarında ısıtma fonksiyonu gibi yenilikleriyle seleflerinden ayrılıyor. Yeni C-Serisi’nde, ilk aşamada 170 ile 265 beygir aralığında, tamamı dört silindirli benzinli ve dizel motorlardan oluşan güç üniteleri yer alıyor. Mercedes-AMG Petronas Formula 1 ekibiyle birlikte geliştirilen yeni turbo beslemesi ile çok daha verimli olan motorlar, her zamankinden düşük emisyon oranlarını karşılayabiliyorlar.

Daha sportif tasarıma kavuştu

Yeni C-Serisi kısa ön tampon-tekerlek mesafesi, uzun dingil aralığı ve geleneksel bagaj çıkıntısıyla dinamik gövde orantıları ortaya koyuyor. Güç kubbelerine sahip motor kaputu, sportif görünümü daha da güçlendiriyor. Geleneksel gövde orantısı yaklaşımı, “Cab-backward” tasarım doğrultusunda ön cam ve yolcu bölmesi arkaya doğru taşınıyor. Markaya özgü ön ızgara tüm versiyonlara merkezi olarak konumlandırılmış bir yıldıza sahip. Bununla birlikte versiyona bağlı olarak ızgaranın detayları değişkenlik gösteriyor. Örneğin baz versiyonda merkezi yıldıza sahip ince çıtalar uygulanırken, Avantgarde tasarım konseptine sahip versiyonunda çıtalar süsleniyor ve ızgara krom bir çerçeveye kavuşuyor. AMG tasarım konseptinde ise krom yıldız ile elmas desenli ızgara kullanılıyor. 17 inç ile 19 inç arasında jantlar sportif görünümü tamamlıyor.

Yeni C-Serisi’nde iç mekan tasarımı yeni S-Serisi’nin özelliklerini esas alıyor ve bunları sportif bir şekilde yorumluyor. Konsol, üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kanat profilini andıran mimaride uçak motoru benzeri düzleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaraları ve gösterişli dekoratif yüzeyler sportifliği güçlendiriyor. Göstergenin ve orta ekranın 6 derece kadar eğimli yapısı sürücü odaklı ve sportif bir görünüm sağlıyor.

Tablet bilgi-eğlence ekranı

Sürücü kokpitini yüksek çözünürlüklü bir LCD ekran domine ediyor. Havada süzülüyor gibi duran ekran, kokpitin geleneksel yuvarlak göstergeli ekranlarından farklı görünmesini sağlıyor. 10.25 inç ve 12.3 inç olmak üzere iki ekran boyutu seçeneği bulunuyor. Kabin içerisindeki dijitalleşme orta konsolda da devam ediyor. Araç fonksiyonları yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor. Gösterge ekranı gibi orta konsoldaki ekran da sürücü odaklı bir tasarım sunuyor. Standart olarak sunulan 9.5 inçlik ekran dışında isteğe bağlı olarak 11.9 inçlik bir ekran da tercih edilebiliyor.

‘Hey Mercedes’in becerileri arttı

Yeni S-Serisi gibi yeni C-Serisi de ikinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ile donatılıyor. Gerek donanım, gerekse de yazılımı önemli oranda gelişen ikinci nesil MBUX ile iç mekan daha da dijital ve daha da akıllı bir yapı kazanıyor. “Hey Mercedes” sesli asistan, Mercedes me uygulaması üzerinden çevrimiçi hizmetlerin etkinleştirilmesiyle daha fazla diyalog kurabiliyor ve öğrenebilir hale getiriliyor. Örneğin; gelen çağrıyı kabul etme gibi bazı eylemler “Hey Mercedes” aktivasyon sözcüğü olmadan da kullanılabiliyor. Ayrıca “Yardım” komutu ile “Hey Mercedes” araç fonksiyonuna ait destek ve açıklamalar da sunuyor. Sistem, yolcuların “Hey Mercedes” sesini bile tanıyabiliyor.

Dizel motorlar 2.0 lt hacimli

Yeni C-Serisi’nde 20 beygir ek güç ve 200 Nm fazladan tork kullanıma sunan ikinci nesil entegre marş jeneratörüne (ISG) sahip dört silindirli benzinli motor (M 254), ilk kez kullanıma sunuluyor. Enerji geri kazanımı ve süzülme gibi fonksiyonların da katkısıyla benzinli motor çok daha verimli bir yapı ortaya koyuyor. 1.5 lt hacimli benzinli motorlar C180 (170 beygir) ve C200 (204 beygir) Türkiye pazarında öne çıkacak motorlar olurken, dizel seçeğinde 2.0 lt’lik C220 d ile C300 d karşımıza çıkıyor.

9G-TRONIC şanzıman, ISG’nin uyarlanması çerçevesinde daha da geliştirildi ve tüm C-Serisi modellerinde sunuluyor. Sürücü destek sistemlerinin en güncel nesli, önceki C-Serisi’ne kıyasla ek ve daha gelişmiş işlevler içeriyor. Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımcısı, gelişmiş trafik işareti algılama sistemi, manevra sırasında sürücüyü destekleyen gelişmiş park sistemleri, önden ve arkadan çarpışmalarda etkili olan PRE-SAFE öne çıkan donanımlardan bazıları. Mercedes-Benz Türkiye, yeni C-Serisi’ni yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!