Auto Ajans

Haberler

Yeni CEO voltajı çok yükseltecek

Yeni CEO voltajı çok yükseltecek
Paylaş
Aralık 04
08:05 2023

Toyota yeni CEO’su Koji Sato ile elektrikli otomobilde voltajı yükseltiyor. Otomotiv dünyasında tek çözümün elektrikliler olmadığını savunan Akio Toyoda’nın yerine 1 Nisan’da geçen Sato, büyük bir hamle başlatmaya hazırlanıyor. Japon dev Toyota, Lexus, Toyota Professional ve motorsporları takımının geleceğini benim de katıldığım Kenshiki Forumu’nda gözler önüne serdi. Brüksel’deki Kenshiki Forum’da markayı Avrupa’da sıfır emisyona götürecek gelecek ürünler ve teknolojiler hakkında birçok önemli detay açıklandı. Toyota’nın tepe yöneticilerinin ortaya koydukları vizyon gerçekten markanın elektriklide çok iddialı olacağını gösteriyor.

Toyota, 2026 yılına kadar binek otodan hafif ticari araçlara kadar 15 farklı sıfır emisyonlu araç (ZES) sunacak. Bu araçlardan 6 adedi, özel olarak geliştirilen elektrikli araç platformu üzerine yapılacak. Yeni tanıtımı yapılan Urban SUV ve Sport Crossover konseptleri, geçen yıl gösterilen Compact SUV konsepti ve bZ4X markanın 6 tam elektrikli modelinden 4’ünü oluşturuyor. Marka 2026’da Avrupa’da 150 bin ZES satışına ulaşmayı planlıyor.

Kenshiki’de ayrıca 2026’dan sonraki araçlarda sunulacak yeni nesil batarya teknolojisi hakkında detaylı bilgiler verildi. Toyota’nın 2026 sonrası için geliştirmekte olduğu yeni nesil teknolojiler, araçların geliştirilme, üretilme ve kullanılma şeklini değiştirecek. ‘Herkes İçin Mobilite’ hedefiyle sıfır emisyonlu mobilitenin erişilebilir olmasını sağlanacak.

Üretim tesisleri tamamen karbon nötr olacak

Toyota, 2030’da tüm üretim tesislerini tamamını karbon nötr yapacak. Açıklanan elektrifikasyon hedefleri kapsamında Toyota, 2035’te Avrupa Birliği, İngiltere ve EFTA ülkelerinde sadece sıfır emisyonlu araç satışı gerçekleştirecek. Bununla birlikte lojistik sürecinde de emisyonları sıfırlamayı hedefleyen Toyota, Avrupa’da Belçika ve çevre ülkelerde hidrojen yakıt hücreli araçlarla lojistiğini gerçekleştirmeye başladı. 2040’ta satın alınan ürünler ve hizmetler dahil olmak üzere lojistik operasyonlarının tamamının karbon nötr olması planlanıyor.

LFP batarya menzili artıracak, maliyeti azaltacak

Toyota mevcut bZ4X’e kıyasla iki kat daha fazla sürüş menzili ve yüzde 20 daha düşük maliyet sunması hedeflenen performans versiyonu bir batarya tanıtacak. Marka, aynı zamanda elektriklilerin yaygınlaşmasını amaçlayan düşük maliyetli bataryayı da kullanmaya başlayacak. Yeni bir şekle, iki kutuplu yapıya sahip olacak ve ana malzeme olarak daha düşük maliyetli lityum demir fosfat (LFP) elektriklilerde yer alacak. Bunun bZ4X’e kıyasla menzili yüzde 20 artırması ve maliyeti yüzde 40 azaltması hedefleniyor. Üçüncü yeni nesil batarya ise bipolar teknolojiler ve yüksek nikel katot kullanarak yüksek performansa odaklanacak. Bu teknolojide de düşük maliyetler ve daha uzun bir sürüş menzili bekleniyor. Toyota, katı hal bataryaların 2027-2028 yıllarında ticarileştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda en başından itibaren yüzde 10’dan yüzde 80 kapasiteyi sadece 10 dakikalık bir şarj süresiyle elde etmeyi hedefleniyor.

Avrupa için yeni elektrikli Urban SUV

Toyota, Kenshiki’de Avrupa için gelecek elektrikli araç stratejisinin bir parçası olarak yeni Urban SUV Konsepti’ni sergiledi. 2024’te tanıtılması planlanan yeni elektrikli aracın üretim versiyonundan ipuçları veren Urban SUV, cesur tasarımı ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Urban SUV, Toyota’nın Avrupa’da 2026’ya kadar elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen mimariye sahip 6 tam elektrikli ürün gamının en kompakt ve en ulaşılabilir modeli olacak. Araç, Avrupa’daki en büyük elektrikli araç pazarlardan biri olacağı tahmin edilen B-SUV segmentinde konumlandırılacak. Toyota Urban SUV’un üretim versiyonu, müşterilerin ihtiyaçlarına göre iki farklı batarya boyutuyla sunulacak. Urban SUV, 4.300 mm uzunluğa, 1.820 mm genişliğe ve 1.620 mm yüksekliğe sahip. Toyota üretim modeliyle ilgili daha fazla detayı 2024 yılı içerisinde duyuracak. Bu yeni elektrikli modelin de katkısıyla Toyota Avrupa’da 2035’te sadece elektrikli araçlar sunacak ve 2040’ta tamamen karbon nötr olacak.

Toyota’nın Kenshiki’de sergilediği araçlardan biri olan Sport Crossover Konsepti, 2025’te üretilerek ürün gamına katılacak. Konsept, şık aerodinamik silueti ve ayırt edici çizgileriyle dikkat çekiyor. Sport Crossover, geniş bir yaşam alanı ve bagaj hacmiyle birlikte yüksek konfor sunuyor.

Yeni nesil EV’ye farklı bakış açısı

Toyota, Brüksel’deki Kenshiki Forum’da FT-3e SUV konseptini Avrupa’da ilk kez tanıtarak yeni nesil elektrikli araçlar sunacağı tasarım ve teknolojileri ortaya koydu. FT-3e, performans odaklı spor otomobiller ve lüks sedanlar dahil olmak üzere çok yönlü yeni nesil elektrikli araç mimarisi üzerine inşa edildi. Bu yeni nesil elektrikli araç daha fazla verimlilik ve menzil için mümkün olan en düşük ağırlığı ve optimize edilmiş aerodinamiği elde etmek üzere tasarlandı. Akıcı tasarımı estetikle bir araya getiren FT-3e’de, kapının üzerine konumlandırılan dijital ekranlar, kullanıcılara aracın dışından bataryanın şarj durumu, iç sıcaklık ve hava kalitesi gibi bilgileri yansıtıyor. FT-3e konsepti 4.860 mm uzunluk, 1.955 mm genişlik ve 1.595 mm yüksekliğe sahip.

Elektrikli spor otomobil vizyonu: FT-Se

Toyota, Kenshiki Forum’da elektrikli FT-Se spor otomobil vizyonunu gösterdi. Motorsporlarında farklı şampiyonalarda daha iyi otomobiller geliştirmek üzere yarışan TOYOTA GAZOO Racing’in uzmanlığıyla geliştirilen FT-Se konsepti, sıfır emisyonlu yüksek performanslı spor otomobillerin geleceğini temsil ediyor. Sürücü ve araç arasındaki ilişkinin evrimleşmiş halini yansıtan FT-Se, ismini Geleceğin Elektrikli Toyota Spor Otomobillerini temsilen ‘Future Toyota Sports electric’ kısaltmasından alıyor. İki koltuklu spor otomobil, etkileyici karakteristiği yeni nesil batarya teknolojisiyle bir araya getiriyor.

Hafif ticaride Türkiye ilk 5’e girdi

Toyota, Kenshiki Forum’da yenilenen Toyota Professional ürün gamını da gösterdi. 2022 yılında Avrupa’da 119 bin adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Toyota, şu ana kadar 140 bin adedin üzerinde satış ile şimdiden yeni bir rekora imza atmayı başardı. Hafif ticari segmentinde büyümeyi planlayan Toyota, 2025 yılında 180 bin adedi aşarak yüzde 7 pazar payı ile ilk 6 markadan biri olmayı hedefliyor. Bunun birlikte Türkiye de, Toyota’nın hafif ticari araçlarında önemli bir yere sahip oldu. İlk 10 ayda Türkiye’de 9 bin 612 adet Toyota hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Bu performansla Toyota Türkiye, Avrupa Toyota Professional satışları içerisinde ilk 5’te yer aldı.

Tamamen yeni bir ön tasarımla dikkat çeken PROACE ve PROACE CITY, daha dikkat çekici hale getirildi. Ön farların arasında bir panjura yer verilmemesiyle sofistike ve ayırt edici bir görünüm yaratılırken, trapez şeklindeki alt ön panjur, Toyota’nın ürün gamındaki diğer modellerle benzerlikler taşıyor. LED farların yanı sıra yeni jant seçenekleri de, PROACE ürün ailesinin şıklığını artırıyor. Yeni görünüm, kabinde de devam ettiriliyor. Yeni dijital gösterge panelleri ve 10 inç dokunmatik ekran, yeni deri direksiyon konforu ve görünümü daha ileriye taşıyor. Yeni PROACE aynı zamanda tam elektrikli olarak da sunulacak. 75 kWh bataryaya sahip araç tek şarjla 350 km’ye varan menzile sahip. Her ikisi de 136 beygir (100 kW) güce sahip elektrikli PROACE aynı zamanda 50 kWh daha küçük bir batarya ile de tercih edilebilecek.

Ticari ürün gamı PROACE MAX ile genişledi

Toyota, Brüksel’de tamamen yeni Toyota PROACE MAX’i tanıttı. Yüksek yük taşıma kabiliyeti ve sınıfının lideri kapasitesini verimli sürüş ve dikkat çekici bir tasarımla birleştiriyor. Toyota’nın Avrupa’daki ilk büyük boyutlu ticari aracı olan PROACE MAX, kapsamlı Toyota Professional ticari araç ürün portföyünün bir parçası olarak güncellenen PROACE ve PROACE CITY ile birlikte geniş PROACE araç ailesine katılıyor. Elektrikli PROACE MAX, 270 beygir (200 kW) ve 410 Nm tork değerlerine sahip. Tam elektrikli PROACE MAX, 420 km’ye varan sürüş menzili sunuyor. Yüksek performanslı 110 kWh batarya daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunda, uzun yolculuklarda arıza süresini en aza indirmek için 150 kW’a kadar çıkabilen hızlı şarj sistemi ile 55 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Toyota PROACE MAX elektrikli modelin yanı sıra verimli ve düşük emisyonlu 120-180 beygir arasında güçlere sahip seçeneğiyle de tercih edilebilecek.

Yeni Land Cruiser 2024’te Türkiye’de

70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen Land Cruiser Prado da, Kenshiki’de sergilenen yenilikler arasındaydı. Yeni model, efsanevi Land Cruiser DNA’sını yeni teknolojilerle birleştirerek günlük kullanımlarla birlikte şehir içi ve arazi sürüşlerinde çok daha yüksek performans getiriyor. Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelini 2024 yılının ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunacak. Bununla birlikte 2025’te Hybrid 48V teknolojisine sahip versiyon kullanıcılarla buluşturulacak. İlk etapta 2.8 litre turbo dizel motorla sunulacak olan yeni Land Cruiser Prado, 204 beygir güce sahip ve sekiz ileri Direct Shift otomatik şanzımanla eşleştirildi.

Paris Olimpiyatları’nda emisyonu yüzde 50 azaltacak

Herkese eşit hareket özgürlüğü sunma hedefiyle bir mobilite şirketine dönüşen Toyota, Paris Olimpiyatları 2024’te kapsayıcı ve sürdürülebilir mobilitenin en yenilikçi halini sergileyecek. 2023 Kenshiki Forum’da olimpiyatlarda yer vereceği mobilite çözümlerini paylaşan Toyota, Paris’te “Herkes İçin Mobilite” kapsamında birçok sıfır emisyonlu ve düşük emisyonlu ürün kullanacak.

2 bin 650 adedin üzerinde tam hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli aracı kullanacak olan Toyota, Paris 2024’ün önceki oyunlara göre yüzde 50 oranında karbon emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlayacak. Toyota’nın Paris’te kullanacağı araçları arasında tam elektrikli Toyota bZ4X, Proace and Proace Verso ile plug-in hibrit RAV4, tam hibrit Toyota Corolla TS, Yaris Cross, ve Highlander ile hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai de yer alacak. Toyota binek araç filosunun yanında Paris’te 700’ün üzerinde bireysel mobilite çözümü de sunacak. 250 adet koltuklu C + walkS ve ayakta kullanılan C + walkT ile birlikte tekerlekli sandalye e-çekicileri, 250 APM ve 150 tekerlekli sandalye erişimine uygun Toyota Proace gibi mobilite ürünü yer alacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!