Auto Ajans

Haberler

Yeni C-HR son çeyrekte Türkiye’de

Yeni C-HR son çeyrekte Türkiye’de
Paylaş
Haziran 26
08:58 2023

Toyota’nın Sakarya fabrikasında üretilecek yeni jenerasyon CH-R, son çeyrekte Türkiye’de satışa sunulacak. Avrupa için tasarlanan C-HR, daha çarpıcı tasarımı, kişiselleştirilebilir dijital kokpiti, gelişmiş güvenlik özellikleri ve sürüş destek sistemleri, 5. nesil hibrit sistemi ile öne çıkıyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış ACEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Bundan 7 yıl önce ilk nesil Toyota C-HR modelini pazara sunduğumuzda büyük ses getirmiştik ve aynı etkinin ikinci nesilde de yaşanacağını görebiliyoruz. C-HR sadece adet anlamında değil aynı zamanda marka imajı anlamında da büyük bir önem taşıyor” dedi. Bozkurt, yeni C-HR’ın ilk etapta tam hibrit motorla yollara çıkacağını, 2024’te binek oto pazarında Türkiye’de üretilen ilk plug-in hibrit versiyonunu da sunmak için çalıştıklarını söyledi. Toyota, son çeyrekte 1.500 C-HR alabilecek.

Dünya lansmanı için Hamburg’a gittim

Yeni Toyota C-HR 2022 yılında lansmanı yapılan “prologue” konsept model tasarımına çok benzer çizgilere sahip olarak üretim bandından çıktı. Coupe tarzı hatlarıyla SUV tasarım kalıbını farklı bir boyuta taşıyan ilk nesil Toyota C-HR, yeni neslinde “süper coupe” profiliyle bu hatları daha da keskinleştiriyor. Toyota C-HR’ın önden bakıldığında markanın tam elektrikli model ailesinin yeni yüzünü de taşıdığı görülüyor. Yeni “Parabola” tasarıma sahip LED ön farlar ve aracın genişliği boyunca uzanan ve modelin isminin yer aldığı LED arka aydınlatma grubu, C-HR’ın dış tasarımında dikkat çeken diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Toyota, günümüz kullanıcı beklentilerini farklı boyuta taşıyacak kişiselleştirilmiş bir kokpit deneyimi tasarladı. Bu sayede kullanıcılar araç içerisinde akıllı telefon uygulamalarını, dokunmatik ekran ve sesli komut özelliklerini sezgisel olarak kullanabiliyorlar. Yeni Toyota C-HR’ın tüm versiyonları en gelişmiş Toyota Safety Sense 3 güvenlik sistemlerini de kapsayan T-Mate sürüş destek sistemi ile donatıldı. Kapsamı daha fazla artırılan güvenlik özellikleri, kaza riskini azaltırken sürüş destek asistanı sistemleriyle, keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni C-HR, düşük hızlarda kazaları önlemeye yardımcı sistemiyle birlikte, Proaktif Sürüş Desteği ve Viraj Hızı Yönetimine Sahip Radar Seyir Kontrolü özelliklerine ek olarak Otomatik Park Asistanı ve Şerit Değiştirme Asistanı gibi yeni özellikleriyle yarı otonom sürüş deneyiminin de kapılarını aralıyor.

Daha güçlü ve verimli hibrit motor

C-HR, Türkiye’de  5. nesil hibrit teknolojisine sahip Hybrid 140 versiyonu ile satışa çıkacak. Bu motorun yanı sıra Avrupa pazarında 5. jenerasyon hibrit teknolojisine sahip Hybrid 200 ve Plug-in Hybrid 220 motor seçenekleri olacak. C-HR prologue konseptinin tasarım temasına bağlı kalınarak üretime aktarılan ikinci nesil Toyota C-HR, dinamik çizgilere sahip. CH-R ile Toyota’da ilk defa gövdeye gizli kapı kolları ve yeni çift renk gövde detayları düşünüldü. İç mekanda yeni 12.3 inç tamamen dijital gösterge ekranı, Apple CarPlay-Android Auto ile akıllı telefon bağlantıları, panoramik cam tavan, 64 farklı renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatması, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş koltuk döşemesi kumaşı dikkati çekiyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!