Auto Ajans

Haberler

Yeni CLE Coupe 4.6 milyona geldi

Yeni CLE Coupe 4.6 milyona geldi
Paylaş
Şubat 01
12:51 2024

Mercedes-Benz, yeni CLE Coupe’yi Türkiye’de satışa sundu. C-Serisi ve E-Serisi’ni bir araya getiren iki kapılı otomobilde uzun dingil mesafesi, aerodinamik A sütunu, kısaltılmış ön tampon bölgesi ve uzatılmış arka tampon bölgesi, belirgin omuz çizgisi ve büyük tekerlekler ön plana çıkarıyor. Sportif alçak motor kaputu, ince LED far tasarımı ve yıldız tasarımına sahip elmas görünümlü radyatör ızgarası ile öne doğru eğimli ön bölüm, taşıdığı köpekbalığı ifadesi ile atletik ancak zarif bir görünüm sergiliyor. Yandan bakıldığında özgün bir siluet göze çarpıyor. Belirgin karakter çizgisi, farlardan itibaren yan ayna boyunca arka aydınlatma grubuna kadar uzanarak özgün bir siluet oluşturuyor. 4.850 mm uzunluğu, 1.860 mm genişliği ve 1.428 mm yüksekliği ile yeni CLE, orta sınıfın en büyük coupé modeli. İç mekânda yer alan 12.3 inç tamamen dijital gösterge paneli ile dikey yapıda, sürücüye 6 derece dönük 11.9 inçlik merkezi ekranda tüm kontrol tüketiciye odaklı düşünülmüş. 64 farklı ambiyans aydınlatmasına ek olarak CLE için özel olarak geliştirilen entegre spor ön koltuklar dikkat çekiyor. 16 kanal amplifikatör, 17 hoparlör ve 710 Watt güce sahip Burmester 3D surround ses sistemi müzik keyfi yaşatıyor. Ön koltuk başlıklarında yer alan iki hoparlör, göze çarpıyor.

Üçüncü nesil MBUX sistemi

Kolay-Giriş işlevine sahip ön koltukların kilidi kapı kolu kullanılarak değil, koltuk sırtlığının üst kenarına tasarımsal bir şekilde yerleştirilmiş kayış ile açılıyor. CLE Coupé, yeni E-Serisi’nde yer alan çok sayıda dijital yenilikten de yararlanıyor. Yeni elektronik mimarisi ve üçüncü nesil MBUX bilgi-eğlence sistemiyle en akıllı coupé olan CLE, teknolojik lüksün tüm imkânları ile kullanıcıları buluşturuyor.

6.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor

Yeni CLE 300 4MATIC’de 1.999 cc’lik benzinli motor görev yapıyor. Ayrıca elektrikli destekli motor desteği bulunuyor. 48 Volt beslemeli entegre marş jeneratörü, özellikle düşük devirlerde içten yanmalı motoru destekliyor. Ek güç desteği dışında süzülme ve enerji geri kazanım işlevlerini de yerine getiriyor. Tüm bu önlemler yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı oluyor. Ayrıca motora oldukça hızlı ve yumuşak bir şekilde marş veriyor. Böylece start-stop gibi işlevlerde ek konfor sağlıyor. Yeni batarya teknolojisi sayesinde elektrik motorunun gücü 15 kW’den 17 kW’ye (23 beygir) çıkarken entegre marş jeneratörü aynı zamanda 205 Nm ek tork sağlıyor. Böylece 400 Nm torka ulaşılıyor. 258 beygir güç üreten CLE 300 4MATIC, 100 km/de ortalama 7.6-7.0 lt harcıyor. 6.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşırken, maksimum 250 km/s yapabiliyor. Tüm CLE versiyonlarında entegre marş jeneratörünün uyarlanması için özelleştirilen 9G-TRONIC şanzıman kullanılıyor. Fiyatı 4 milyon 634 bin TL’den başlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!