Auto Ajans

Haberler

En akıllı E-Serisi Türkiye’de

En akıllı E-Serisi Türkiye’de
Paylaş
Ağustos 25
12:45 2020

Mercedes-Benz’in amiral gemisi E-Serisi yeni yüzüyle Türkiye’de satışa çıktı. Otomobilde E 200 d, E 220 d 4MATIC ve E 63 S 4MATIC+ motor seçenekleri mevcut. Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, yeni E-Serisi’nin Türkiye’de satışa sunulmasıyla ilgili olarak “Markanın Kalbi olarak da kabul edilen ve Türkiye’de büyük ilgiyle karşılanan E-Serisi Sedan, Mercedes-Benz tarihinin en yüksek satış adedine ulaşan modeli olarak öne çıkıyor. E-Serisi Sedan ile tüm dünyada yakalanan bu başarıyı, Türkiye’de de önceki yıllarda olduğu gibi sürdürmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı. Yeni E-Serisi ile otomobil zekâsının artık daha heyecan verici ve dinamik hale geldiğini belirten Bekdikhan, şöyle devam etti: “Yeni E-Serisi Sedan gerek tasarım, gerekse de teknoloji noktasında bir kez daha güncellendi. Yeni E-Serisi’nin dinamik görüntüsüyle, heyecan uyandıran yenilikçi tasarımı kadar kaliteli ve nitelikli iç mekânıyla da dikkatleri üzerine çekeceğine inanıyoruz. E segmentine adını veren E-Serisi modellerimiz Türkiye’de her zaman bu klasmanın en iyi tekliflerinden birini sunarak en fazla tercih edilen otomobillerinden oldu. Mevcut durumda Yeni E-Serisi Sedan’ın satışlarına başlarken Kasım’da satışa çıkarmayı planladığımız Coupé ve Cabriolet seçenekleriyle de iddiamızı sürdüreceğiz.”

Yeni E-Serisi’nin, Edition 1 adındaki ilk üretime özel paketinde kapsamlı bir donanım kombinasyonu sunuluyor. Araç, hayatı kolaylaştıran özelliklerle donatıldı. Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, Burmester surround ses sistemi, 2 adet 12.3 inç geniş ekranlı kokpit ve kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu teknolojik bileşenleri oluştururken, otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kapı kapama yardımcısı (vakumlu kapılar) ve güneş koruma paketi, sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunuyor. Yeni E-Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri programa dahil oldu. Yeni nesil direksiyon, kapasitif sensörler yardımıyla Eller Direksiyonda Denetimi (Sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığı denetliyor) yapıyor. DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı yol koşullarına göre hızı uyarlıyor.

Aktif Dur-Kalk Yardımcısı, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Sürüş Yardım Paketi bulunan modellerde, Dönüş ve Çapraz Trafik Fonksiyonu ve Araçtan Çıkış Uyarı sistemiyle güvenlik daha da ileriye taşınıyor. Fonksiyonları geliştirilen Park Paketi, 360° kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor. İç mekan da daha fazla konfor sunmak üzere güncellendi. Standart olarak iki adet 12.3 inçlik geniş ekranlı kokpit, LINGUATRONIC akıllı sesli komut sistemi ve artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon ile birlikte MBUX kullanıma sunuluyor. İç Mekân Yardımcısı, ENERGIZING COACH ile birlikte ENERGIZING Konfor Paketi ayrıca ENERGIZING Koltuk Kinetiği sürüş konforuna katkı sağlıyor. Yeni ürün tamamlayıcı ve opsiyonel donanım kategorisi URBAN GUARD araç koruma ile hırsızlığa-hasara karşı etkin bir koruma sağlamak üzere opsiyonel olarak sunuluyor.

E-Serisi ürün gamına yönelik dinamizm ve kalite algısını daha da artırma süreci devam ediyor. Exclusive versiyonu özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle öne çıkıyor. AMG tasarım konsepti, AMG Performans modellerini andıran yeni tampon tasarımlarıyla daha sportif bir görünüm sergiliyor. AMG tasarım konsepti versiyonları güç kubbelerine sahip bir motor kaputuyla donatılıyor. E-Serisi’nde standart olarak LED yüksek performanslı farlar sunulurken, ULTRA RANGE uzun far dahil MULTIBEAM LED teknolojili farlar opsiyonel olarak yer alıyor. Yeni tampon, iki parçalı arka aydınlatma grubu ve yeni bagaj kapağı ile tasarımcılar, sedan versiyonun arkasını da yeniden yorumladı. Stop lambalarının iç tasarımı tüm versiyonlarda yeniden düzenlendi.

Otonom frenleme özelliği var

E-Serisi standart olarak otonom frenleme ile birçok durumda bir çarpışmayı önleyen veya şiddetini azaltan Aktif Fren Yardımcısı ile donatılıyor. Sistem olağan şehir içi sürüş hızlarında duran araçlarla yoldan karşıya geçen yayaları da algılıyor ve koşullara bağlı olarak fren yaparak çarpışmayı önleyebiliyor. Sürüş Yardım Paketi kapsamında artık karşı şeride geçerek yapılan dönüşler de destekleniyor. Sürüş Yardım Paketi kapsamında isteğe bağlı olarak bazı akıllı sürüş fonksiyonları sipariş edilebiliyor. Harita verileri kadar Trafik Levhaları Yardımcısı (AB levha standartlarına göre çalışmaktadır) ile araç hızını, hız sınırlarına uyarlayan Aktif Hız Sınırı Yardımcısı bunlardan biri. Virajlar, kavşaklar, otoyol gişeleri, T-kavşaklar ve otoyol katılımları ile çıkışları gibi yol koşullarına uygun hız ayarı da kapsama giriyor. Otoyoldaki dur-kalk trafikte Aktif Dur-Kalk Yardımcısı yol şeritlerinin tespit etmesi halinde 60 km/s hıza kadar Şerit Takip ve Mesafe Takip Sistemleri’nin görevini üstleniyor. Sistem bir dakikaya kadar olan durma sürelerinde aracı tekrar otomatik olarak harekete geçirebiliyor. Aktif Direksiyon Yardımcısı, çok şeritli yollarda Acil Durum Şeridi işleviyle sürücüye yardımcı olabiliyor ve aracın merkezden uzaklaşmasını sağlıyor. Sistem otoyollarda 60 km/s’nin altındaki hızlarda çevredeki araçlara veya tanımladığı yol çizgilerine göre kendini uyarlıyor.

360 dereceli aktif park yardımcısı

Yol çizgilerini algılamaması halinde E-Serisi daha da önce de olduğu gibi öndeki aracı takip ediyor. Araçtan Çıkış Uyarı sistemiyle Aktif Kör Nokta Yardımcısı araçtan çıkış anında ek bir güvenlik sağlıyor. Kör noktada ve risk bölgesinde bir araç algıladığında fren yaparak müdahale edebilen sistem, kör noktada bir araç veya bir bisiklet olması halinde duran araçtan çıkmak üzere olan yolcuyu dikiz aynasında görsel bir sinyal ile uyarıyor. Yolcunun yine de elini kapı koluna atması halinde sesli bir uyarı eşliğinde ilgili kapıdaki ortam aydınlatması kırmızı yanıp-sönüyor. 7 km/s’den daha hızlı hareket eden araçları algılayan sistem, araç stop edildikten sonra üç dakika daha etkin kalmaya devam ediyor. PARKTRONIC ve 360° kameraya sahip Aktif Park Yardımcısı, otomatik park etme ve park yerinden çıkma desteği sunuyor. Sistem, paralel ve dikey park dışında garaj yerlerinde de park yerini bulma ve otomatik park etme ve park yerinden çıkma (Eğer otomatik park edildi ise) sürecini kolaylaştırıyor. Yeni E-Serisi aynı zamanda geniş bir alanda park yeri olarak işaretlenen noktaları da park yeri olarak tespit edebiliyor.

Yeni E-Serisi ile birlikte tamamı deri, ahşap-deri ve spor olmak üzere üç farklı versiyonuyla tamamen yeni bir direksiyon kullanıma sunuluyor. Kumanda noktalarına parlak siyah ve çerçeveler ile süslemeler Gümüş Gölge renginde kullanılıyor. Direksiyon üzerindeki dokunmatik kontroller kullanılarak gösterge paneli ve medya ekranı kumanda ediliyor. Sürücünün direksiyon simidini kontrol edip-etmediği artık kapasitif bir algılama ile gerçekleşiyor. Yeni E-Serisi’nde en güncel MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) multimedya sistemi nesli kullanılıyor. Standart olarak iki tane 12.3 inç/31.2 cm ekran devreye giriyor. Yüksek çözünürlüklü ve büyük ekranlar gerek gösterge, gerekse de multimedya ekranında bilgilerin okunmasını kolaylaştırıyor.

160-612 beygir güç üreten motorlar

İsteğe bağlı olarak sunulan MBUX İç Mekân Yardımcısı, hareketlerin algılanması da dâhil olmak üzere konfor ve MBUX fonksiyonlarını sezgisel ve doğal bir şekilde kullanılmasına imkân tanıyor. Örneğin bir elin dokunmatik ekran veya orta konsoldaki Touchpad üzerine yaklaşmasıyla ekrandaki görüntü değişiyor ve ekrandaki her bir unsur ön plana çıkıyor. Yeni E-Serisi’nde sunulan ENERGIZING Koltuk Kinetiği, minder veya sırtlıkta minik hareketler yaparak oturma pozisyonunun değişmesini sağlıyor. ENERGIZING Konfor Paketi, çeşitli konfor sistemlerini birbirine bağlıyor, aydınlatma ve müzik türlerinin yanı sıra masaj fonksiyonlarını kullanarak farklı sağlık programları oluşturuyor. ENERGIZING COACH akıllı bir algoritmaya dayanıyor, duruma ve bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak programlardan birini öneriyor.

Otomobilde motorların güç yelpazesi 160 ile 612 beygir arasında değişiyor. Türkiye’ye ilk aşamada 1.6 lt 160 beygirlik E 200 d, 2.0 lt 194 beygirlik E 220 d 4MATIC ve 4.0 lt 612 beygir gücündeki E 63 S 4MATIC+ motor seçenekleri ithal edilirken, diğer tüm motor seçenekleri kişiye özel olarak sipariş edilebiliyor. Araç 9G-TRONIC otomatik şanzımanla kombine edildi. Yeni E-Serisi’nin fiyatı 754 bin liradan başlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli üretime Brisa desteği! Brisa'nın hızlı bakım servis zinciri Otopratik, aküden sonra hava, polen, yağ ve yakıt filtreleri ile yeni yedek parça ürünlerini pazara sundu. Brisa, yeni ürünlerle satış sonrası hizmetlerde yerli üretime de destek sağlıyor. http://www.autoajans.com/otopratikin-yedek-parca-gami-buyudu/

Volkswagen'in SUV ailesi büyüyor! VW'nin Tiguan'ın altına konumlandırdığı yeni küçük SUV modelinin ismi Taos oldu. Taos, ismini Kızılderililer'in yaşadığı New Mexico'daki kasabadan aldı. Kompakt SUV, 13 Ekim'de tanıtılacak. http://www.autoajans.com/ismi-kizilderili-kasabasindan

Dijital fuarlara devam! ABD'de düzenlenen popüler Özel Ekipmanlar Fuarı SEMA, koronavirüs nedeniyle online olarak 2-6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. 2 binden fazla şirketin katılması beklenen SEMA360 için üç boyutlu özel stantlar düşünüldü. http://www.autoajans.com/sema-2020-online-duzenlenecek

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!