Auto Ajans

Haberler

Yeni Elantra ile gelenekleri yıkacak

Yeni Elantra ile gelenekleri yıkacak
Paylaş
Nisan 17
12:00 2021

Hyundai Assan, 2021 yılındaki model atağına yeni Elantra ile başladı. Yeni Elantra, markanın Türkiye’de bu yıl lansmanını yapmayı planladığı beş modelden ilki konumunda. Sedan segmentine farklı bir bakış açısı getirmesi hedeflenen otomobil, özellikle sıra dışı sert ve keskin çizgilerden oluşan tasarım diliyle rakiplerinden ayrılıyor. Elantra’nın 30 yılda 15 milyon adetlik satışla Hyundai’nin en çok satan modeli olduğunu ekleyelim. Hyundai Assan, yeni Elantra ile daha sportif ve farklı tasarım çizgisine sahip sedan araç isteyen müşterilere ulaşmayı hedefliyor. 

Yeni Elantra, sıradışı şekillere ve dokulara dayanan, Hyundai’nin Parametrik Dinamik adını verdiği yeni tasarım kimliğini yansıtıyor. Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir dönemde daha agresif, daha sportif ve aynı zamanda daha farklı bir tasarım felsefesi benimseyen Hyundai, böylelikle geleneksel tasarımlardan sıkılan otomobil severlerin ilgisini çekmek istiyor. Bu bağlamda, pek alışılmadık sert hatların yer aldığı otomobilde Parametrik Dinamik adı verilen yenilikçi bir dizayn felsefesi var. Parametrik Dinamik tasarımı basitçe tanımlamak için tek bir noktada üç çizginin buluşması anlamına geldiğini söylemek gerekiyor. Böylelikle, araç üzerinde üç ana hat bulunurken, özellikle kapılarda ve arka çamurluklarda yer alan sert geçişler tüm dinamizmi ön plana çıkarıyor. 

İç mekan büyüdü, teknolojik oldu

İç mekanda 10.25 inçlik iki ekrandan oluşan geniş bilgi ekranı ve gösterge, otomobilin fütüristik hissini artırıyor. Açılı dokunmatik ekran, sürücünün görmesi ve kontrol etmesi için kullanışlı bir yere konumlandırılmış. Ayrıca, tamamen yeni tasarım ürünü koltuklar da sportiflik seviyesini zirveye çıkarıyor. Vücudu saran yüksek kafalıklara sahip koltuklar, yarış veya süper spor otomobillere gönderme yapıyor. Siyah, bej ve açık gri olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile sunulan bu koltuklar, en üst donanım seviyesi Elite Plus’ta karşımıza deri olarak çıkıyor. Vites topuzu, elektronik park freni ve diğer butonlar da diğer Hyundai modellerinden daha farklı bir şekilde hazırlanmış. Bagaj hacmi, bir önceki jenerasyona göre 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Arka sıradaki diz mesafesi de yine bir önceki modele göre 58 mm daha fazla. Yani rahat bir yolculuk için toplam 964 mm’lik bir değer sunuyor.

Tek motor 5 farklı donanım seçeneği

Araç, ilk etapta 123 beygir güç üreten 1.6 litre atmosferik beslemeli motor ve CVT şanzımanla geldi.  Otomobil, Style, Style Comfort, Smart, Elite ve Elite Plus olmak üzere beş farklı donanım seviyesiyle satılacak. Yeni Elantra’da; dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED arka lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı hız sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma uyarı sistemi, şeritte kalma, takip uyarı sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı gibi özellikler yer alıyor. Yeni Elantra’nın lansmana özel başlangıç fiyatı 231 bin 500 TL. En üst donanım seviyesi olan Elite Plus da 410 bin TL’ye satılıyor.

Yenilenen Elantra’nın online basın toplantısına Hyundai Assan Genel Müdürü Murat_Berkel, Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Satış Direktörü Jong Weon Choi ve şirket yöneticileri katıldı.

Hyundai’nin hedefi 34 binlik satış

Yeni Elantra’nın online basın toplantısında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Sedan Ruhu, Cazibesini Buldu” sloganıyla satışa sunduğumuz yeni Elantra ile birlikte model atağımızı başlatıyoruz. Amacımız, yeni Elantra ile sedan sınıfında fark yaratmak. Çünkü, geleneksel çizgilerden ve birbirine benzer modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen, hem cesur hem de modern bir otomobil sunmanın tam zamanı. Sadece Elantra değil, arkaya arkaya satışa sunacağımız sıradışı ve estetik modellerimizle iddiamızı artırıyoruz” dedi. Berkel, yeni Elantra’dan bu yıl 3 bin adedin üzerinde satmayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti: “2021’de toplam pazarın 750 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Çip krizi, pandemi, artan vakalar. Maalesef birçok belirsizlik var. Hyundai olarak bizim hedefimiz 34 bin adetlik satışı yakalamak. Tabii pazar daha yukarı çıkarsa biz de hedeflerimizi revize ederiz. ”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

🚘Suzuki, küçük off-road aracı Jimny'nin daha büyük ve uzun versiyonunu üretecek.

🚘5 kapılı Jimny Long'un 2022'de satışa sunulması planlanıyor.

http://www.autoajans.com/suzukiden-uzun-jimny-surprizi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!